Psoriasis vulgarisli hastalarda leptin, resistin ve yüksek molekül ağırlıklı adiponektin düzeylerinin PASI, insulin direnci ve sistemik tedaviyle ilişkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the relationship of leptin, resistin and hmw adiponectin levels with psoriasis area severity index(PASI,insulin resistance and systemic treatment in psoriasis vulgaris patients
- Tez No: 366151
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLSEL İLTER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Psoriasis; hücresel immün mekanizmalarla ilişkili sistemik inflamatuar bir deri hastalığıdır. Genel populasyonun %1-3'ünde görülmektedir. Psoriasisli hastalarda obezite sık olarak görülmektedir. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda adipoz dokudan salınan adipositokinlerin psoriasis patogenezi ve eşlik eden komorbiditelerin gelişmesinde rol oynadığı gösterilmiştir. Çalışmamızda; serum adipositokin düzeylerinin PASI, HOMA-IR, beden kitle indeksi ile ilişkisi ve sistemik tedaviyle değişimlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza psoriasis vulgaris tanısı ile kliniğimizde metotreksat tedavisi başlanmış 25 ve siklosporin tedavisi başlanmış 21 hasta olmak üzere toplam 46 hasta; kontrol grubuna ise hasta grubu ile yaş, cinsiyet ve BKİ açısından uyumlu 46 sağlıklı gönüllü alınmıştır. Çalışmamızda hasta grubunda tedavi öncesi resistin düzeylerinin kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek, YMA adiponektin düzeylerinin ise istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük olduğu görülmüştür. Hasta grubunda tedavi öncesi leptin düzeyi kontrol grubuna göre yüksek bulunurken, bu farkın istatistiksel olarak anlamsız olduğu görülmüştür. Metotreksat grubunda tedavi sonrası resistin düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalma, siklosporin alan grupta ise istatistiksel olarak anlamlı derecede artış saptanırken, siklosporin grubunda resistin düzeyindeki yükselmenin trigliserid değerlerinin artışına bağlı olabileceği düşünülmüştür. Her iki tedavi grubunda da tedavi sonrası YMA adiponektin düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı derecede artış saptanırken tedavi sonrası leptin düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı değişim görülmemiştir. Adipositokin düzeyleri ile PASI değerleri arasında ise korelasyon saptanmamıştır. Çalışmamızda tedavi öncesi resistin düzeyleri BKİ ile korele iken, HOMA-IR ile korelasyon saptanmamıştır. Leptin düzeylerinin BKİ ve HOMA-IR ile korele, YMA adiponektin düzeyleri ise BKİ ve HOMA-IR ile ters yönde korele olduğu bulunmuştur. Tüm bu sonuçlar adipositokinlerin psoriasis, obezite ve insulin direncindeki ortak etyopatogenetik yolaklarda rol aldığını; serum adipositokin düzeylerinin tedaviye bağlı inflamatuar sürecin gerilemesi ve hiperlipidemi gibi tedavi yan etkilerine bağlı değişim gösterebildiğini düşündürmekle birlikte psoriasiste adipositokinlerin rolünü araştırmaya yönelik geniş serilerde yapılan çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic systemic inflammatory disease mediated by cellular immune mechanisms. The prevalance in general population varies between %1-3. Obesity is commonly seen in patients with psoriasis. In the recent studies it has been reported that adipocytokines secreted from adipose tissue are involved in the pathogenesis of psoriasis and the development of its comorbidities. In our study, we aimed to evaluate the relationship between the serum adipocytokine levels and PASI, HOMA-IR, body mass index and the alterations of these parameters seen with systemic treatment. A total of 46 patients followed up in our department, with the diagnosis of psoriasis vulgaris, of which 25 were on methotrexate and 21 on cyclosporine treatment were included in the study. 46 healthy age, sex and BMI matched healthy volunteers were also included as the control group. In our study, in patients group pretreatment resistin levels were significantly higher and HMW adiponectin levels were significantly lower than the controls. Pretreatment leptin levels were higher than the controls but the difference was not statistically significant. In the methotrexate group there was a statistically significant decrease in serum resistin levels, while a significant increase was found in the cyclosporine group. The rise in the levels of resistin in the cyclosporine group was attributed to the increase in the serum triglyceride levels. A statistically significant increase in the serum levels of HMW adiponectin was seen in both of the treatment groups. No statistically significant difference between pretreatment and posttreatment leptin values were determined in both groups No correlation was detected between adipocytokine levels and PASI. Serum resistin levels were correlated with BMI levels , while no significant correlation was detected between resistin levels and HOMA–IR. Serum leptin levels were correlated with BMI and HOMA-IR, while HMW adiponectin levels were inversely correlated with BMI and HOMA-IR. All together our results point out that adipocytokines act in common pathways in psoriasis, obesity and insulin resistance; levels of adipocytokines can show alterations due to the regression of inflammatory process related to systemic treatment as well as hyperlipidemia developing as a side effect of the treatment. Further studies with larger series are required to examine and determine the relationship between adipocytokines and psoriasis.