Kamu denetçiliği kurumunun işlevi ve yapısı
Structure and function of the ombudsman institution
- Tez No: 366433
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAYA BURAK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kamu Denetçiliği Kurumu ülkemizde anayasada yapılan 2010 değişikliği ile oluşturulan bir kurumdur. Genel olarak, idarenin işleyişi ile ilgili şikâyet üzerine, idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını; insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden incelemek, araştırmak ve idareye önerilerde bulunmakla görevli bulunmaktadır. Bu anlamda bireylerin hak ve özgürlüklerinin korunmasında, yönetime katılımının sağlanmasında ve kamu hizmetlerinin iyileştirilmesinde önemli bir işleve sahip bulunmaktadır. Kamu Denetçiliği Kurumu Anayasa'nın 74 üncü maddesine dayanılarak TBMM'ye bağlı bir kurum olarak oluşturulmuştur. Ancak parlamentoya bağlı olmasına rağmen, Kurumun devlet teşkilatı içerisindeki işlevsel ve organik açıdan yeri düşünüldüğünde yürütme organı içerisinde ve BİO tarzında alternatif bir konum da önerilebilir. Kamu Denetçiliği Kurumu ülkemizde ülke uygulamalarına benzer şekilde, daha çok bağımsızlığında ve işlevinde oluşabilecek müdahalelerden kaçınmak amacıyla yasama organına bağlı kılınmıştır. Ancak bu tür müdahalelerden kaçınma durumları, bağlı olduğu organdan öte Kurumun yapısı ve işleyiş süreci üzerinde de ortaya çıkabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Ombudsman is an institution established by the constitutional amendment of 2010 in Turkey. Generally, he is responsible for examining, investigating and submitting recommendations with regard to all sorts of acts and actions as well as attitudes and behaviors of the administration upon complaints concerning the public services, within the framework of an understanding of human rights-based justice and legality and conformity with principles of fairness. In this sense, he has an essential role in protecting human rights and freedoms, providing citizen participation to administration and improving public services. The Ombudsman has been established based upon 74th article of the Constitution as a public legal institution under the Office of the Speaker of the Grand National Assembly of Turkey. Despite being under the parliament, due to the functional and structural aspects of his organization, the Ombudsman should be considered as an independent regulatory commission in executive power. Similar to the international practices, in Turkey the ombudsman is dependent to the parliament in order to avoid the problems may stem from the interventions to the independence and functionality of the Ombudsman. However these types of intervention may cause such problems on his structure and functioning.