Kamu denetçiliği kurumunun kamu personeli alanında etkinliği
The effectiveness of the ombudsman institution in the field of public personnel
- Tez No: 923833
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KESKİNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kamu personeli kavramı, tarih boyunca devlet yapılarındaki değişimlere paralel olarak dönüşüm geçirerek modern kamu yönetiminin temel unsuru haline gelmiştir. Bu süreçte, kamu personelinin istihdam şekilleri, hakları, yükümlülükleri ve disiplin süreçleri gibi konular, kamu hizmetinin etkin ve adil bir şekilde yürütülmesi amacıyla düzenlenmiştir. Bununla birlikte kamu yönetiminde iyi yönetim ilkelerinin hayata geçirilmesi ve bireylerin haklarının korunması, yargısal denetimin ötesinde kapsamlı yargı dışı denetim mekanizmalarının önemini artırmıştır. Bu bağlamda Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), bireylerin idare karşısında güçsüz konumlarını dengeleyen ve demokratik yönetim ilkelerinin yerleşmesine katkıda bulunan bir mekanizma olarak işlev görmektedir. Kamu Denetçiliği Kurumu yapılan başvuruları, hukuka ve hakkaniyete uygunluk ilkeleri doğrultusunda incelemekte, idari uygulamalarda iyileştirmeler tavsiye ederek kamu yönetiminin şeffaflık, hesap verebilirlik ve etkinlik ilkelerine uygun bir şekilde işlemesine katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmada, Kamu Denetçiliği Kurumunun kamu personeli alanında etkinliği incelenmiş, bu etkinliğin artırılması için öneriler geliştirilmiştir. Ayrıca kamu personeli ile idare arasındaki uyuşmazlıkların çözümünde Kamu Denetçiliği Kurumunun rolü ve fonksiyonları değerlendirilmiştir. Kamu Denetçiliği Kurumuna yapılan başvurular, verilen kararların içeriği, bu kararların idarelerce nasıl uygulandığı, kurumun arabuluculuk rolü ve kararlarının yaptırım gücü ayrıntılı olarak analiz edilmiştir. Kurumun bağımsızlık, tarafsızlık ve hesap verebilirlik ilkelerine dayalı yapısının güçlendirilmesiyle bireylerin hak arama süreçlerine erişiminin kolaylaşacağı ve idari reformlara katkı sağlanacağı değerlendirilmektedir. Kurumun kamu personeli alanında etkinliğinin artırılması sayesinde ise kamu personelinin idareler ile yaşadığı sorunların çözüme kavuşturulmasının yanı sıra Kurumun görev alanı, yetki ve uygulamaları konusunda gerekli bilgiye sahip kamu personelinin, kamu yönetiminde iyi yönetimi yerleşik hale getirmesi sağlanacaktır. Böylece kamu yönetiminin etkinleştirilmesi de mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of public personnel has evolved in parallel with changes in state structures throughout history, becoming a fundamental element of modern public administration. In this process, aspects such as employment types, rights, responsibilities, and disciplinary processes of public personnel have been regulated to ensure the effective and fair execution of public services. Moreover, the implementation of good governance principles in public administration and the protection of individuals rights have heightened the importance of comprehensive non-judicial oversight mechanisms beyond judicial review. In this context, the Ombudsman Institution (KDK) functions as a mechanism that balances the weak position of individuals against the administration and contributes to the establishment of democratic governance principles. The Ombudsman Institution examines applications based on the principles of legality and fairness, recommends improvements in administrative practices, and contributes to the operation of public administration in accordance with the principles of transparency, accountability, and efficiency. This study examines the effectiveness of the Ombudsman Institution in the field of public personnel and develops recommendations to enhance this effectiveness. Additionally, the role and functions of the Ombudsman Institution in resolving disputes between public personnel and the administration are evaluated. The study provides a detailed analysis of applications submitted to the institution, the content of decisions made, how these decisions are implemented by administrations, the institution's mediation role, and the enforcement power of its decisions. Strengthening the institution's structure based on the principles of independence, impartiality, and accountability is expected to facilitate individuals' access to legal remedies and contribute to administrative reforms. Enhancing the effectiveness of the institution in the field of public personnel will not only resolve issues faced by public personnel with administrations but also ensure that public personnel, who are well-informed about the institution's mandate, authority, and practices, promote good governance in public administration. As a result, it will also be possible to improve the efficiency of public administration.