Kamusal alanlar olarak kent konseyleri
City councils as public sphere
  1. Tez No: 366435
  2. Yazar: MURAT COŞKUNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ZABCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu tezde, yerelleşmeye yönelik ivmenin gerek dünyada gerek Türkiye'de giderek güçlendiği ve aynı zamanda, yeni bir siyasal arena ortaya çıkarmaya başladığı günümüz dünyasında, bu yerelleşme ivmesinin ve onun sonucunda ortaya çıkmaya başlayan yeni siyasal arenanın Türkiye'de hangi yöne evirildiğinin analizi kent konseyleri üzerinden gerçekleştirilmiştir. Habermas, Arendt ve Sennet'in kamusal alan modellerinin ışığında Kocaeli ve Gölcük Kent Konseyleri'nin Kadın ve Çevre Meclisleri ile genel kurullarındaki katılımın kamusallık oluşturmadaki rollerinin irdelendiği bu çalışmada, aynı zamanda, bu konseylerde kamusal alanda işleyen süreçlerden ne yönde sapmalar gerçekleştiğine de değinilmiştir. Bu sapmaların hangi noktalarda gerçekleştiğinin tespiti ve kamusal alanın normatif teorisine sığdırılamayacak kent konseylerinin yönetsel veya işlevsel pratiklerinin hangi yöne evirildiklerinin izinin sürülmesi için ayrıca yerelleşme perspektifleri de irdelenmiştir. İncelenen üç yerelleşme perspektifi,“ulusal-cumhuriyetçi yerelleşme perspektifi kamusal alan”,“yerelleşmenin yerel perspektifi cemaatçilik”ve“yerelleşmenin küresel perspektifi yönetişim”katılım, temsil ve özerklik kavramları çerçevesinde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Acceleration of localization which rises a new political sphere, is getting stronger all over the world and in Turkey. In this dissertation, this acceleration of localization and new political sphere deriving from it are scrutinized in case of city councils which are local participation units for urbans in Turkey. In this paper, function of participation to women and environmental boards of city councils and to general assemblies are exercised in lights of models of Habermas, Arendt and Sennetian public spheres. Moreover, by which aspects city councils deviate from public sphere models are mentioned. In order to analyze these deviatings, localization perspectives are also probed. In addition to public sphere model which is that republicanist perspective of localisation, they are examined in consideration of two more perspectives of localization; communitarianism is that local perspective of localisation and governance is that global perspective of localisation. All these localisation perspectives are evaluated in respect of representation, participation and autonomy concepts.