Feridüddin-i Attar'ın Mantıku't-Tayr isimli eserinde metaforik üslub
Metaphorical style in Feridüddin-i Attar's work: Mantıqa't-Tayr
- Tez No: 366507
- Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM CEBECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Feridüddin-i Attar'in Mantıku't-Tayr adlı eserinde tasavvuf öğretisi metaforik biçimde ifade edilmektedir. Eserin içerdiği derin manevî bilgilere ulaşılması, büyük ölçüde eserin dokusunu oluşturan metaforik dilin anlaşılabilmesine bağlıdır. Bu çalışmada Mantıku't-tayr'ın sembolik üslubu incelenmiştir. Bu amaçla, Mantıku't-tayr'da yer alan metafor ve semboller analiz edilmiştir. Araştırma esnasında yapısal ile göstergebilimsel çözümleme yöntemleri ve hermeneutik yorumlama teknikleri uygulanmıştır. Feridüddin-i Attar'in Mantıku't- Tayr'da seçmiş olduğu mecazî anlatım üslubunun tasavvufî eğitim amacına hizmet ettiğini öne sürebiliriz. Attar'ın hedefi, yalnız eseri ve içeriğini okutturmak değil, aynı zamanda metafizik geçekleri anlayabilen bir insan modeli oluşturmaktır
Özet (Çeviri)
Sufi doctrine in Attar's poem Mantiqa't-tayr is expressed in a metaphorical way. Understanding of deep spiritual knowledge of this poem initially depends on the perception of its metaphorical and symbolical languages. The present work is an assessment of the symbolic style in the Mantiqa't-tayr. For this purpose, the metaphors and symbols are analyzed. During this study the methods of structural and semiotic analysis and hermeneutic interpretation techniques were used. We can assert that Attar's metaphorical style of narration serves for sufi education. In this way, the main purpose of Attar was not only to pursue the reading but also to grow up a human being who can understand metaphysic realities.