Ferîdüddin Attâr'ın Mantıku't-tayr adlı eserinde vahdet anlayışını yansıtan terim ve metaforların değerlendirilmesi
Evaluation of the terms and metaphors reflecting the concept of unity in Feriduddin Attar's work 'Mantiqu't-Tayr'
  1. Tez No: 815040
  2. Yazar: AYSEL SARIYÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Ferîdüddin Attâr Mantıku't-tayr adlı eserinde, vahdet anlayışlarının sistemleşmediği bir dönemde kendi vahdet anlayışını metaforik bir dil ile ifade etmektedir. Attâr, tasavvuf ehli sâliklerin yaşayıp tecrübe ettiği manevi ve ruhi edinimlerinden yola çıkarak vahdeti izah eden metafizik bir sistem ortaya koymaya çalışmaktadır. Attâr'ın kullandığı bu usul ve yöntemle kendinden sonraki birçok mutasavvıfa öncülük ettiği görülmektedir. Eserin geneline baktığınızda, vahdet olgusu her şeyin temeli olarak ele alınmış, çeşitli metafor, tasavvufî terim ve hikayelerle anlatım güçlendirilmiştir. Attâr, Mantıku't-tayr'da kullandığı metaforik dille tasavvufî hakikatleri kendi vahdet anlayışı çerçevesinde daha anlaşılır kılmayı hedeflemektedir. Kuşların kişiselleştirilmesi örgüsünde işlediği eserde, kesretten vahdete ulaşmanın yolları ve yöntemleri, sâliklerin ruhi hallerini metafor ve tasavvufî kavramlarla ortaya koymaktadır. Ferîdüddin Attâr, yaşadığı dönemde yozlaşmaya başlayan tasavvufî anlayış içinde doğru bir tasavvuf ve vahdet anlayışı ortaya koymaya çalışmıştır. O, Mantıku't-tayr'da sâliklerin çıktığı seyr u sülûktaki hal değişimlerini, bulunması ve kaçılması gereken ahlaki durumları, döneminin dilsel ve kültürel yapısına uygun olarak anlatmaktadır. Attâr eserde vahdete engel nefsanî hastalıklar ve bunlara çözüm önerilerinde bulunarak tasavvufun eğitim yönünü de ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
In his work“Mantiqu't-tayr”, Feriduddin Attâr expresses his understanding of unity through metaphorical language at a time when the concept of unity was not yet systematized. Attâr aims to establish a metaphysical system that explains unity based on the spiritual and psychological experiences of Sufi seekers. His method and approach have influenced many Sufi scholars who came after him. Throughout the work, the concept of unity is considered the foundation of everything and strengthened through various metaphors, Sufi terms, and stories. Attâr uses metaphorical language to make Sufi truths more understandable within the framework of his own understanding of unity. Through the personification of birds, he illustrates ways and methods for reaching unity from multiplicity, and portrays the spiritual states of seekers through metaphorical and Sufi concepts. Living in a period where the Sufi understanding was beginning to become corrupt, Feriduddin Attâr attempted to establish a correct understanding of Sufism and unity. In“Mantiqu't-tayr”, he describes the changes in the spiritual states of seekers on the path of spiritual ascension, ethical situations that need to be avoided or embraced, and does so in a manner consistent with the linguistic and cultural structures of his time. Attâr also highlights the educational aspect of Sufism by offering solutions for the sickness of desire that prevent unity