Kürt siyasal hareketinde Devrimci Doğu Kültür Ocakları deneyimi(1969-1971)
Revolutionary Eastern Cultural Hearts experence in the Kurdish political movement (1969-1971)
- Tez No: 366509
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞAT BARIŞ ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu tez Kürt siyasal tarihinde önemli bir kilometre taşı olan DDKO'nun ortaya çıkışını, siyasal çizgisini ve Kürt siyasal hareketine bıraktığı mirası ele almayı hedeflemektedir. Burada DDKO'nun Cumhuriyet döneminde (sol veya sağ) Türk siyasetinden bağımsız ve legal ilk örgütlenme olarak Kürt siyasetinin önünü açtığı görüşü savunulmaktadır. DDKO'nun siyasal anlamı, Kürtlerin siyasal olarak kendi bölgesel ve etnik meseleleri ile ilgilenmeye başlamalarıdır. Ayrıca DDKO'yu ortaya çıkaran 1960'ların siyasal ortamı ve dönemin TİP, FKF, T-KDP gibi yapılarının Ocaklara etkileri incelenmiştir. Sonrasında DDKO'nun 12 Mart döneminin ardından Kürt siyasal hayatında ortaya çıkan örgütler üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Tezin yazım aşamasında DDKO yayınları kadar, kurucu üyelerin yazılarında ve biyografilerinde DDKO hakkında verdikleri bilgilerden de faydalanılmıştır. Ulaşılabilir olan kurucu unsurlarla yapılan görüşmeler ile de içerik geliştirilmiş ve doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This aim of this thesis is to examine the establishment, political approaches and contributions of RECHs (DDKO) to Kurdish political movement, which is a milestone in Kurdish political history. Here it is claimed that, as the first legal & independent organisation from neither Turkish left nor right wing politics, RECHs' have led the Kurdish Politics in republican era. The political meaning of RECHs is that Kurds have started to focus on their regional and ethnic problems in their political activities. In the meanwhile, the political environment of 1960s and influences of political actors of the period like Turkish Labor Party (TLP), Federation of Conception Clubs (FCC) or Turkey-Kurdistan Democratic Party (T-KDP) on the establishment of RECHs have been analysed. Afterwards, the contributions of RECHs on the organisations that were founded within Kurdish political arena after 12 March Period, have been evaluated. During the creation of the thesis, the information about the RECHs from the articles and the bibliographies by founders or members as well as texts released by RECHs theirselves have been utilised. The content was enriched and double checked via interviews with available founders and members.