Garamond yazı ailesi ve tipografik açıdan değerlendirilmesi
The font family of Garamond and its typographical evaluation
  1. Tez No: 366551
  2. Yazar: BURCU AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SAVAŞ ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Okumayı kolaylaştırdığından dolayı bir çok yerde tercih edilen serifli yazı karakterleri tipografi dünyasındaki gelişmelerden sonra daha çok önem kazanmaya başlamıştır. Disiplinli yapısından dolayı güncelliğini koruyan Garamond yazı karakteri serifli yazı karakterleri arasında önemli bir yere sahiptir. Estetik yapısı dolayısı ile tasarımcılar tarafından tercih edilen Garamond yazı karakterinin oluşum aşamaları, anatomik yapısı, diğer serifli fontlarla ilişkisi ve kullanım alanları çeşitli kaynaklara dayanarak bu tez çalışmasında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Because of facilitating to read, developments in the world of typography then the preferred typefaces with serif in many places have started to gain more importance. Due to the disciplined nature, Garamond font which preserves timeliness has an important place within serif typefaces. Due to its aesthetic structure, Garamond font which is preferred by designers, its stages of the formation, the anatomical structure, relationships with other serif font and usage areas have been investigated in this thesis based on various sources.