T.T. 0008 numaralı Tapu Tahrir Defteri'nin transkripsiyonu ve tahlili
Transkription and evaluation of 0008 numbered land register
  1. Tez No: 366595
  2. Yazar: HAMZA SARIKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BÜLENT ÇELİK, DOÇ. TANJU DEMİR, YRD. DOÇ. MUSTAFA AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET İstanbul'da Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde bulunan T.T. 0008 numaralı ve Osmanlı Dönemi Aydın Sancağına ait Tapu Tahrir Defteri Yüksek Lisans Tezimizin ana kaynağını oluşturmaktadır. Bu çalışmamızı yaparken daha önce transkripsiyonu yapılmamış ama genel olarak Osmanlı'da toprak sistemi konusunda çalışmaları olan tarihçiler tarafından bilinen ve en erken dönemli Tapu Defterlerinden birisi olan bu defter, özelinde Aydın Sancağı ile ilgili önemli bilgiler ihtivâ etmektedir. Defterin içindeki veriler XV. yüzyılın ikinci yarısında Aydın'ın idari, sosyal ve ekonomik yapısını kapsamakla birlikte, Aydın'ın Osmanlı Devleti hâkimiyeti altına girmesiyle itibaren tarihi süreç içerisindeki gelişimini de konu edinmektedir. Yaşadığımız coğrafyayla ilgili olarak bir yerel tarih çalışması olmayı hedefleyen bu çalışmamız öncelikle XV. – XVI. yüzyıl sonlarında Osmanlı Devleti'nin Anadolu Eyaletinin bir parçası olan Aydın Sancağı'nda bulunan yerleşim birimlerinin isimlerini tespit etmeyi, bu yerleşim birimlerinin ekonomik ve nüfus ile ilgili potansiyellerini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu defterde ayrıca köy, kasaba ve kentlerde yaşayan insanlar, üretimleri, tasarruf ettikleri toprak miktarlarını ve bazı meslek gruplarını kaydetmiş olan Osmanlı bürokrasisinin bölgeye bakışını da görmekteyiz. Tez kaynağımızın daha önce bazı bilimsel çalışmalarda kullanılmasına rağmen bir bütün olarak transkripsiyonunun yapılmamış olması tezin değerini arttıran bir gelişmedir. Bu çalışma yapılırken aynı coğrafyaya ait daha önce enstitümüz tezleri arasında bulunan çalışmalardan da karşılaştırma yöntemiyle yararlanılacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Located in the Prime Ministry Ottoman Archives in Istanbul TT 0008 numbered and Ottoman Sanjak of Aydin Land Register is the main source of the Master thesis. This is our work before doing the transcript has not been, but in general in the Ottoman land system, who studies by historians known and most early term Deed Book one of these books, special Aydın ensign important information regarding contain. XV. Intellectuals in the second half of the century the administrative, social and economic structure, but excludes Aydin become dominated by the Ottoman Empire in the historical process from the development has been focused on . In geography we live on a local history project of our work that aims to be the first XV. - XVI. century Anatolia Province of the Ottoman Empire, which is a part of the Sandzak is located in Aydin to identify the names of settlements, economic and population of these settlements are intended to identify potential. This book also villages, towns and people living in cities, production, savings, and the amount of land they have recorded with some specific occupational groups view of the region in which we see the Ottoman bureaucracy. Theses our source, although previously used in some scientific studies to be made of the transcription as a whole to enhance the value of the thesis is a development. This work is being done by the same geography before our institute located between theses studies will be utilized by the comparison method.