Biranın doğuşu ile Anadolu kültür tarihindeki yeri ve önemi
Birth of beer and it's importance in the Anatolian cultural history
- Tez No: 366596
 - Danışmanlar: PROF. DR. SERAP YAYLALI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Arkeoloji, Archeology
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 122
Özet
Tez çalışmasında; Biranın Doğuşu ile Anadolu Kültür Tarihindeki Yeri ve Önemi incelenmeye çalışılmıştır. M.Ö. IV. binden itibaren Anadolu'daki höyüklerden ve protohistorik yerleşimlerden elde edilen buluntular ele alınmıştır. Arkeolojik verilerden yola çıkılarak sosyal ve dinsel yaşamdaki uygulamalarının anlaşılmasına çalışılmıştır. Biranın ortaya çıkışı ve kullanılışı ile ilgili konular ülkemizde yeterince ele alınmamıştır. Özellikle Anadolu'daki antik kent kazılarından elde edilen bulguların yok denecek kadar az olması nedeniyle çalışmalar yetersizdir. Yapılan tez çalışması ile bu eksikliğe cevap aranmaya çalışılmıştır. Böylelikle hem biranın Anadolu'da ortaya çıkışı hakkında bilgi sahibi olunmuş hem de Anadolu'da kurulan kültürlerin bira ile ilgili uygulama ve inançları saptanarak değerlendirilmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis ; Birth of Beer and it's İmportance in the Anatolian Cultural History has been studied. It is discussed about the findings which are obtained from the mounds in Anatolia and the protohistorical settlements since B.C IV. On the basis of archeological data it is all tried to clear out the applications in the social and religious life. Emergence of Beer and usage of it has not been adequately addressed in our country. In particular, because of the negligibly small findings are obtained from the excavation of the ancient city in Anatolia, studies are insufficient. With this thesis, this shortcoming has been addressed. Thus, we both have the knowledge of the emergence of the beer and also tried to evaluate the beliefs and practices about the beer of the cultures which were established in Anatolia.