The impact of forensic accounting on investigating and preventing the financial information manipulation
Finansal bilgi manipülasyonun araştırılmasında ve önlenmesinde adli muhasebenin etkisi
- Tez No: 366687
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL İBİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
İşletme faaliyetlerinde artan yapısal ve fonksiyonel karmaşa, yeni uzmanlık alanlarının ve uygulama alanlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Adli muhasebe ortaya çıkan yeni alanlardan biridir. Adli muhasebe son yıllarda hızlı bir şekilde dikkat çekmiştir. Büyük ölçekli şirketlerde yaşanan hileler ve finansal suçlar adli muhasebenin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Adli muhasebe, yasal süreç boyunca kullanılacak olan finansal bilginin toplanması, analizi ve sunulması ile ilgilenen bir bilim dalı olarak tanımlanabilir. Küreselleşme ve hızlı teknolojik gelişmeler, geleneksel metotların ve tekniklerin finansal hilelerin ve suçların ortaya çıkarılmasında yetersiz kalmasına neden olmuştur. Adli muhasebe, bir disiplin olarak hile soruşturması, dava desteği, ve adli bilişime kadar çok çeşitli alanlardaki eylemleri kapsamaktadır. Geçmiş yıllarda sıklıkla karşılaştığımız finansal bilgi manipülasyonun tespit edilmesinde ve önlenmesinde adli muhasebe önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, adli muhasebenin ekonomik çevredeki temel dinamiklerini incelemektir. Bu çalışmada, çok değişkenli istatistiksel model kullanılarak, Türkiye'de faaliyet gösteren şirketler tarafından manipüle edilen finansal tablolar tahmin edilmektedir. Beneish rasyoları çok değişkenli istatistiksel model içinde bulunmaktadır. Modifiye edilmiş Beneish modeli lojistik regresyon metodu kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışmada manipüle edilen finansal tabloların ve manipüle edilmeyen finansal tabloların özellikleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the increasing functional and structural complexity in the business activities, new fields of expertise and practices have emerged. One of them is forensic accounting. Forensic accounting has received more attention in recent years. The increasing number of frauds and financial crimes in large corporations leads to the emergence of the forensic accounting. Forensic accounting can be defined as the science of collecting, analyzing and presentation of financial information for use in legal issues. The advent of the globalization and rapid technological change hinders conventional methods and techniques to cope with financial frauds and crimes occurred in the business world. As a discipline, forensic accounting encompasses a broad range of activities such as fraud investigation, court support services, and information technology forensics. The term 'forensic accounting' plays a pivotal role in detection and deterrence of the financial information manipulation experienced in the business environment over the recent decades. This study aims to analyze the fundamental dynamics of forensic accounting in the business environment. In this study, a multivariate statistical model is developed to detect financial statements manipulated by business entities operating in Turkey. Beneish ratios are included in the multivariate model. The modified version of Beneish Model is analyzed through logistic regression model. This study analyzed the quantitative characteristics of financial statements of manipulator business entities and non-manipulator business entities.