Son devir Osmanlı şeyhülislâmlarından Mustafa Sabri Efendi'nin dinî düşüncesi
The late Period Ottoman grand mufti̇ Mustafa Sabri̇ Efendi̇ and his religious thought
  1. Tez No: 366691
  2. Yazar: İBRAHİM BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN YURDAGÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 553
Özet
Osmanlı'nın son devir siyaset ve ilim adamlarından biri olan Mustafa Sabri Efendi, muhafazakâr ve gelenekçi bir anlayışı temsil eden önemli bir âlimdir. Batı'nın ilmî anlayışıyla da etkisi altında aldığı İslâm dünyasında ortaya çıkan yenilikçi fikirlerle bulunduğu her mekânda makaleleri ve reddiye türü eserleriyle mücadele etmiş, ömrünü âdetâ bu gaye uğruna fedâ etmiştir. Daha çok inanç alanında fikirler ortaya koyan Mustafa Sabri Efendi, ilâhiyât konuları başta olmak üzere nübüvvet ve âhiret hayatıyla ilgili meselelerde görüş beyân etmiş, hilâfet, kadının konumu, milliyet gibi dolaylı olarak inanç konularıyla ilişkisi kurulabilecek olan meselelerde de düşüncelerini ifade etmiştir. Bu çalışmayla gelenekçi bir zihin dünyasına sahip olan bir zâtın, gücü ve gelişmişliği temsil eden Batı'nın ilim anlayışından etkilenen ve klâsik İslâmî anlayıştan kopan Müslüman aydınlara karşı girişmiş olduğu mücadelenin fikir kodları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Birbirine zıt iki düşünce dünyasının ortaya koyduğu İslâm anlayışı arasındaki farklar gözler önüne serilmeye çaba gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mustafa Sabri Efendi, one of the last period politicians and scientists of Ottoman, was a significant scholar who represented a conservative and traditionalist understanding. He struggled against reformist conceptions, came out in Islamic world that was influenced by scholarly understanding of the West, in all places he was in with his articles and treatises in refutation type, virtually he sacrificed his life for the sake of this purpose. Mustafa Sabri Efendi, mostly put forward ideas in the scope of belief, expressed ideas about the issues of nubuvvet and life of hereafter taking the lead of theological subjects, also stated opinions about the issues that can be related with belief topics indirectly like caliphate, status of woman and nationality. By this work, it is tried to put forth the pillars of thought of a person having a traditionalist world of apprehension, and his struggle against Muslim intellectuals who severed ties with classic Islamic understanding and effected by scientific understanding of the West, represented power and development. It is put in effort to unfold the differences between Islamic understanding that introduced by two incompatible worlds of thought.