Şâfiî mezhebinin teşekkül süreci
The formative period of Shāfi'ī law school
- Tez No: 366693
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL AYBAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 458
Özet
Şâfiî mezhebi, günümüze intikal eden dört büyük Sünnî fıkıh mezhebinden birisidir. Muhammed b. İdris eş-Şâfiî'ye (ö. 204/820) nispet edilen bu mezheb, Hanefî ve Mâlikî mezheblerinden sonra ortaya çıkmış ve Şâfiî'nin geliştirdiği yeni usûl anlayışı doğrultusunda, geriye bıraktığı furû fıkıh mirası üzerinde şekillenmiştir. Hicrî ikinci yüzyılın hâkim iki fıkıh ekolü konumundaki Hanefîler ve Mâlikîlerden farklılaşan yeni bir usûl anlayışı geliştirmiş olan Şâfiî'nin görüşleri, ashab olarak anılan yakın öğrencileri ve müteakip nesillerin çalışmaları neticesinde bir fıkıh mezhebine dönüşmüştür. Bir yüzyılı aşkın bir süreç dâhilinde muhtelif alanlarda yaşanan gelişmeler, Şâfiî mezhebini güçlü ve etkin bir fıkıh mezhebi haline getirmiştir. Bu tezde, hicrî üçüncü asırla dördüncü asrın başlarında Şâfiî fıkıh çevresinde yaşanan gelişmeler çerçevesinde mezhebin teşekkül süreci incelenmektedir. Şâfiî'nin ashabı, onların öğrencileri ve üçüncü nesille sınırlanan bu çalışma, Şâfiî fıkıh çevresinde yaşanan ve mezhebin teşekkül sürecine katkı sağlamış muhtelif gelişme alanlarını bahse konu etmekte ve hicrî dördüncü asrın başları itibarıyla Şâfiî mezhebinin ulaştığı noktanın tespitini hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Shāfi'ī School is one of the four surviving Sunnī schools of Islamic law. Attributed to Imam Muhammed b. Idris al- Shāfi'ī (d. 204/820), Shāfi'ī School was born after the emergence of Hanafī and Mālikī Schools and it evolved upon the substantial law produced by Imam Shāfi'ī based on the new methodological understanding developed by him. The views of Imam Shāfi'ī who developed a new methodology which differed from the two dominant schools of the century, i.e. Hanafī and Mālikī Schools, turned into a school of Islamic law thanks to the works of his close disciples called ashāb (companions) and subsequent generations. Developments experienced within the more than a century-long process transformed the Shāfi'ī School into a strong and effective school of Islamic law. In this dissertation, we examine the Shāfi'ī School's period of formation in the light of the developments experienced in the third and at the beginning of fourth centuries. This work which is limited by the disciples of Imam Shāfi'ī, their students, and the third generation deals with various areas of development which were experienced among the circles of Islamic law and which contributed to the formation of the school and aims to establish the point which Shāfi'ī School reached at the beginning of the fourth century.