Batıdaki islâm hukuku araştırmalarında Müzenî algısı
Perception of Muzani in Islamic law studies in the West
  1. Tez No: 957956
  2. Yazar: ERHAN TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bütün mezheplerde olduğu gibi Şâfiî mezhebinde de teşekkül ve gelişme sürecine ilk dönem talebelerin büyük katkısı olmuştur. İmam Şâfiî'nin (ö. 204) mezhebe damgasını vurmuş birçok talebesi olmakla beraber, Irak'ta Za'ferânî, Mısır'da el-Büveytî (ö. 231), el-Müzenî ve er-Rebi' b. Süleyman el-Murâdî gibi isimleri zikretmek mümkündür. Mezhebe katkı noktasında en fazla ön plana çıkan talebelerden biri olan Müzenî, ilmî hayatının ilk evresinde kelâmî konulara eğilmiş, sonraları ise İmam Şâfiî'nin etkisiyle fıkha yönelmiştir. İmam Şâfiî'den sadece dört yıl ilim okumasına rağmen mezhepte çok muteber biri kabul edilmiştir. Şu da var ki kendisi münazara da mahir biri olduğu için İmam Şâfiî'nin kendisine ayrı bir teveccühü söz konusu olmuştur.“Muhtasarü'l-Müzenî”adlı eseriyle meşhur olmuş, bu eser mezhebin ana kaynaklarından kabul edilmiştir. Bu eser üzerine çeşitli şerh ve haşiyeler yazılmış olup, dünyadaki çeşitli meşhur kütüphanelerde bulunmaktadır. Bunun dışında birçok eser kaleme almıştır. el-Muhtasar, İmam Şâfiî'nin el-Ümm isimli eserinin özeti olmakla beraber, eserde kendi fıkhi görüşlerine de ayrıca yer vermiştir. Bundan dolayı mezhep içerisinde her zaman tartışılan biri olmuştur. Günümüzde dahi, bazı Batılı ve Atlantik ötesi ilahiyatçılar, bu konu üzerine çalışmalar yapıp, bazı çıkarımlarda bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Similar to other schools of Islamic jurisprudence (madhhabs), the Shafi'i school alsoowes its formation and development to the significant contributions of its early students. Although Imam Shafi'i had many students who left a lasting impact on the school, notable figures include Za'farani in Iraq, and al-Buwayti, al-Muzani, and alRabi' b. Sulayman al-Muradi in Egypt. Al-Muzani, one of the most prominent students in terms of contributing to the school, initially focused on theological (kalam) issues in his early academic life, but later turned to jurisprudence (fiqh) under the influence of Imam Shafi'i. Despite studying under Imam Shafi'i for only four years, he gained a highly respected position within the school. Moreover, since he was skilled in the art of debate, Imam al-Shafi'i showed him special favor. Al-Muzani became famous for his work“Mukhtasar al-Muzani,”which is considered one of the primary sources of the school. Various commentaries (sharḥs) and marginal glosses (ḥāshiyas) have been written on this work, which can be found in several renowned libraries worldwide. He also authored numerous other works. Although“Mukhtasar”is a summary of Imam Shafi'i's“al-Umm,”it also includes al-Muzani's own jurisprudential views. Consequently, he has always been a subject of debate within the school. Even today, some Western and trans-Atlantic theologians conduct studies and draw conclusions on this matter.