Cumhuriyet Döneminde Amasya(1923 1950)'İdari, siyasi, sosyal ve kültürel yapı'
Amasya in Republic Period (1923-1950)'Administrative, political, social and cultural structure'
- Tez No: 366792
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 514
Özet
Bu çalışmada Milli Mücadele sürecinden itibaren Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atılmasında önemli bir rolü olan Amasya'nın, Cumhuriyet sonrası dönemdeki durumu ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Çalışma 1923-1950 yılları arası ile sınırlandırılmıştır. Eser dört bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler; İdari Taksimat, Nüfus, Siyasi Hayat ve Sosyo Kültürel Hayat'tan ibarettir. Eserin yazımında arşiv belgeleri, yerel ve ulusal basın kaynakları ile araştırma eserlerinden faydalanılmıştır. Yararlanılan bu kaynaklar ışığında Amasya'nın idari, siyasi, sosyal ve kültürel yapısındaki değişime ışık tutulmaya çalışılmıştır. Amasya vilayetinde Cumhuriyet döneminde önemli değişiklikler yaşanmıştır. Bu değişikliklerin, yeni kurulan Cumhuriyet ideolojisi temelinde şekillendiği görülmektedir. Sonuç olarak Amasya vilayetinin Cumhuriyet döneminde önemli kazanımlar elde ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed to present the state of Amasya after Republic Period, which has an important role in establishing Turkish Republic from War of Independence. This study has been limited between the years 1923-1950 and it consists of four chapters. These chapters are named as: governmental divisions, population, political life, and socio-cultural life. Archive files, references of local and international press, research books were utilized in writing the book. In the light of these reference books, it is aimed to illuminate the evolution in the structure of political, social and cultural structure of Amasya. During Republic period, Amasya has changed a lot with the help of ideology of republic that founded very newly. Finally, Amasya has gained important things in republic period.