Aşağıırmaklar Köyü'nün coğrafi etüdü
Geographical survey on Aşağıırmaklar Village
  1. Tez No: 366816
  2. Yazar: LEMAN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ KODAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Araştırma sahası, Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölümünde Artvin İl'inin Ardanuç ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Köyün sınırlarını kuzeyinde Hisarlı ve Çakıllar Köyü, kuzey batısında Cevizli Köyü, güneyinde Yolağzı Köyü, güneybatısında Tütünlü Köyü ve Conat Yaylası, doğusunda Yukarıırmaklar Köyü, güneydoğusunda Ustalar Köyü oluşturmaktadır. Aşağıırmaklar Köyü'nün Artvin il merkezine uzaklığı 72 km, Ardanuç ilçe merkezine uzaklığı ise 33 km dir. Yüzölçümü yaklaşık 523,2 ha olan saha, 950 m ile 1925 m yükseltileri arasında yer almaktadır. Dağlık bir topoğrafyaya sahip sahada farklı jeolojik zamanlarda ait oluşumlar görülmektedir. Köy sınırları jeomorfolojik birimler ile uyum göstermektedir. Mevsimlik ve sürekli akışı olan akarsular topoğrafyayı şekillendirmiştir. Karasal ve denizel özellikler gösteren iklim sahalarının arasında yer alan Aşağıırmaklar'da orman formasyonu hâkimdir. Yazlar serin geçerken kış ayları soğuk ve kar yağışlıdır. Sahada kahverengi orman toprakları en yaygın görülen toprak tipini oluşturmaktadır. Aşağıırmaklar Köyü nüfusu 1922'de 417, 1965'de 942 kişi iken 2013 yılı ADNKS sonuçlarına göre ise nüfusu 124 kişi olmuştur. Göç vermesine bağlı olarak nüfusu giderek azalmıştır. Ekonomik faaliyetler tarım ve hayvancılık ile sınırlıdır. Meyve üretimi geliştirilebilir bir potansiyele sahiptir. Kültürel değerleri ve doğal çevre özellikleri ise köy turizmi ve rekreasyon faaliyetleri kapsamında değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The field of the study is located within the borders of Ardanuç, a district of Artvin, in the eastern part of the Black Sea Region. The borders of the village consist of Hisarlı and Çalılar villages in the north, Cevizli village in the northwest, Yolağzı village in the south, Tütünlü village and Conat highland in the southwest, Yukarıırmaklar village in the east, Ustalar village in the southeast. The distance between Aşağıırmaklar village and the city center of Artvin is 72 kilometres, and the county seat of Ardanuç is 33 kilometres. The field of which the square measure is 523,2 hectare, is located between 950 metres and 1925 metres of altitude. Formations of different geological times can be seen in the field which has a mountainous topography. The borders of the village are compatible with its geomorphological units. Rivers with seasonal and continuous flows formed the topography. Forest formation is dominant in Aşağıırmaklar village located among the climate areas of continental and maritime characteristics. Summers are chilly and winters are cold and snowy. Brown forest soils are the most common soil types of the field. The population of Aşağıırmaklar village was417 in 1922, and 942 in 1965, however it became 124 in 2013 according to the results given by address-based population registration system. The population decreased day by day as a result of immigration. Economical facilities are limited to agriculture and stockbreeding. Production of fruits-vegetables has an improvable potential. Cultural values and the characteristics natural environment, however, could be considered among village tourism and recreational facilities.