Selim ilçe merkezi beşeri ve iktisadi coğrafyası
Human and economi̇c geography
  1. Tez No: 366815
  2. Yazar: COŞKUN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASBİ SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Araştırma sahasını oluşturan Selim ilçe merkezi Doğu Anadolu Bölgesi'nin Erzurum-Kars Bölümünde, Kars ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Sarıkamış ilçe merkezinin doğusunda yer alan ilçe idari bakımdan Kars iline bağlıdır. Şehir merkezine uzaklığı ise 31 km dir. Selim ilçesinin yönetim alanı yaklaşık olarak 1011 km 2 kadardır. İlçeyi kuzeyden Allahuekber dağları ve Kızılgedik dağları, güneyinde Aladağ-Akbaba dağı ve Karanlık dere, batıdan Sarıkamış Ormanları ile Kumru dağı ve doğusunda Kars Ovası sınırlandırır. Selim ilçesinin doğusunda Kars merkez ilçesi, batısında Sarıkamış ilçesi, Kuzeyinde Göle ilçesi ve güneyinde Kağızman ilçesi bulunmaktadır. Araştırma sahası Doğu Anadolu Bölgesinin yüksek yaylaları üzerinde yer alır. İlçe merkezinin yerleşim alanı hafif engebeli bir plato yüzeyi üzerinde kurulmuştır. Seim'in ortalama yükseltisi 1830 m kadardır. Bu nedenle ilçede çok soğuk ve uzun süren kış mevsimi ile karasal iklim tipi görülmektedir. İdari açıdan 1957 yılına kadar Sarıkamış ilçesine bağlı nahiye olan Selim 27.06.1957 tarih ve 9644 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7033 Sayılı özel kanunla ilçe merkezi şekline dönüştürülmüştür. İdari bakımdan ilçede 1 belediye teşkilatı 3 mahalle (Cumhuriyet, Köprübaşı, Çarşı) ve 53 köy bulunmaktadır. Adrese dayalı nüfus kayıt sisteminin 2013 verilerine göre 25826 olan ilçe toplam nüfusunun yaklaşık %20'si ilçe merkezi sınırları içerisinde, %80 'i ise kırsal alanlarda (köylerde) yaşamaktadır. İlçenin doğal şartları göz önünde bulundurulduğunda başlıca ekonomik faaliyetler tarım ve hayvancılıktır. Bölgedeki çayır ve meraların hayvancılık alanında arazi kullanımındaki payı yüksektir. Hayvancılıktaki en büyük payı ise büyük baş hayvancılık oluşturmaktadır. Tarım faaliyetlerinde ise hububat ve yem bitkileri tarımsal üretimde başı çekmektedir. İlçe doğal, ekonomik ve sosyal faktörlerden dolayı sürekli dışa göç vermektedir. Bu durum sermayenin azalmasına, sosyal bağların zayıflamasına ve yoksulaşmaya neden olmaktadır. İlçe nüfusunun eğitime bakış açısı göz önüne alındığında ilçenin yaklaşık olarak %90'ı okuma yazma bilmekte, %5'i okuma yazma bilmemekte, %5'i hakkında ise okuma yazma bilip bilmediği saptanamamıştır
Özet (Çeviri)
Selim district which is comprised the area of search takes place in the border of Kars province in the Eastern Anatolia Region. The town located by the east part of Sarıkamış, lined Kars province and it is also 31 kms from Kars. The administration territory of Selim district is nearly 1011 km2. The border of Selim is surrounded by Allahuekber and Kızılgedik mountains in the North, Aladağ-Akbaba Mountains and Karanlık Stream in the South, Sarıkamış forest and Kumru mountains in the west and Kars Plain in the North.The town's neighbours are the districts of Sarıkamış to west, Göle to North, Kağızman to South and Kars province to east. Selim is located on the highest plateaus of Eastern Anatolia Region. Its avarage altitude is 1830 m. It has got terrestrial climate so the winter is very cold and long. Administratively, Selim was a subdistrict of Sarıkamış until 1957. It has been a district dated 27.06.1957 published in the official newspaper, No 9644 and with the special law No 7033.The administration of the district is 1 municipal organization, 3 neighborhood (Cumhuriyet, Köprübaşı, Çarşı) and 52 villages. According to the data from 2013 of the address based recording system, the total population of the town is 25,826 and approximately 20 % of the population lives within the boundaries of the town while 80 % (eighty percent) lives within the rural areas. If we take into account of the natural circumstances, main economic activities are agriculture and animal husbandry. The usage of the meadow and rangelands for husbandry is too much. The biggest part of the husbandry is bovine breeding. As for the agricultural activities, grain and forage crops are in the most important place. Because of the natural, economic and social factors, population immigrates and this causes decrease of the capital stock, dereliction of the district, dissociation and becoming poor. When we consider the educational point of view of the district, approximately 90 % inhabitants can read and write, 5% can't read and write and 5% unknown information about literacy rate.