Mecmû'atü'l-Eş'âr Süleymaniye Kütüphanesi, Nuri Arlasez numara 263 (İnceleme-metin)
Mecmû'atü'l-eE'âr Süleymani̇ye Li̇brary, Nuri̇ Arlasez number 263, (Analysis-text)
- Tez No: 366906
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ALİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 346
Özet
Bu çalışma Süleymaniye Kütüphanesi Nuri Arlasez Koleksiyonu'nda 263 numarada Mecmû'atü'l-Eş'âr adıyla kayıtlı mecmuanın incelenmesi ve transkripsiyonlu metnin-den oluşmaktadır. Çalışmada öncelikle mecmuanın tanıtımına sonrasında transkripsiyonlu metin çalış-masına yer verilmiş ve mecmuada yer alan şiirler yayınlanmış eserlerle karşılaştırılarak mevcut farklar gösterilmiştir. Yine bu çalışmayla bazı şairlerimizin bilinmeyen şiirleri de gün yüzüne çıkarılmıştır. Mecmuada çoğunlukla 16. yüzyıl şairlerinin şiirleri yer almaktadır. Mecmuada bulunan toplam 268 şiirin 252 tanesinde mahlas bulunmaktadır. Bu mahlaslar dikkate alınarak ve de ilgili akademik çalışmalardan hareketle yapılan incelemeler sonucunda şiirlerin hangi şairlere ait olduğu büyük oranda belirlenmiştir. Çalışmanın sonunda sonuç bölümü, kaynakça, asıl nüsha ve özgeçmişe yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study contains the presantation and transcription of the poetry journal listed as Mecmû'atü'l-Eş'âr recorded on number 263 in the Nuri Arlasez Collection in Süley-maniye Library. In the study, firstly the presentation of the journal, then the transcribed text study was given place and by comparing the poems in the journal with the literary works being published, current differences were stated. In addition to this, the unknown poems of the some poets were also found out though this study. The journal usually includes the poems of the poets living in 16th century. 252 of the 268 poems in the journal have the appellation. Considering these appellations and in consequence of the researches being done on the basis of the related academic studies, the poets of the poems were largely determined. At the end of the study, conclusion part, bibliography, original text and cirriculum vitae were presented.