The Origins and prospects of new regionalism
  1. Tez No: 36721
  2. Yazar: ELİF URSAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZİYA ÖNİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZETÇE Bu çalışmada öncelikle 1960'li yıllardaki ilk bölgeselleşme hareketleri ile 1 980Tı yıllardaki ikinci bölgeselleşme hareketleri karşılaştırılmaktadır. Gelişmekte olan ülkeler arasındaki bölgeselleşme hareketlerine özel önem verilmekte ve bu türün önde gelen örnekleri sunulmaktadır. Bu örnekler, şu ana dek en başarılı görülen bölgeselleşme çabası olan Avrupa Topluluğu ile kıyaslanmaktadir. Çalışmanın sonunda, gelişmekte olan ülkeler arasındaki bölgeselleşme çalışmalarına bir örnek olarak Karadeniz Ekonomik işbirliği Bölgesi ele alınmış ve bu organizasyonun güçlü ve zayıf yanları belirlenmiştir. Bu bağlamda görülmüştür ki zayıf yönler güçlü yönlerden çok fazladır. Sonuç olarak, KElB'in başarısı politikacıların ve ekonomistlerin bu çalışmada belirtilen problemlerin üzerine gitmedeki ve yine bu çalışmada önerilen politikaları uygulamalarındaki kararlılığa bağlıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study compares and contrasts the first wave of regionalism of the 1960s with the second generation of regionalism of the 1980s. Special attention is given to regional integrations among the developing countries and some prominent examples of such arrangements are presented. These are subsequently- compared with the European Community, which is considered to be the most successful model of integration so far. In the final part of the study, the Black Sea Economic Cooperation (BSEC) is presented as a case- study of an integration scheme involving middle-income countries. Strengths and weaknesses of the BSEC are intensively scrutinized, and it is found that its weaknesses outweighs its strengths. As a conclusion, it is suggested that the success of the BSEC depends on the persistence and concentration of politicians and economists in solving the problems mentioned in the study and their determination in taking the necessary policy measures recommended herein.