Türev ürünler için yeni bir kümelendirme yaklaşımı ve bir uygulama
A new methodology to cluster derivative products and an application
  1. Tez No: 367544
  2. Yazar: MERVE AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Artan ve çeşitlenen tüketici gereksinimleri ve beklentileri, tasarım ve üretim sürecini de etkileyen ürün çeşitliliğinin artmasına neden olmaktadır. İşletmeler pazar payını ve karını arttırabilmek üzere ürün geliştirme süreçlerine önem vermektedir. Bu çalışmada, ürün çeşitliliğinin artması ve ürün ömrünün kısalmasının olumsuz etkilerini azaltmak üzere, platform tabanlı türev ürünlerin değerlendirilmesi ve modüler tasarım yaklaşımları üzerinde durulmuştur. Ortak bileşen kullanımını arttırmak üzere önerilen yaklaşım; ürünün fonksiyonel ve teknik özelliklerinin belirlenmesi, yapısal tasarım matrisinin oluşturulması, ürün modüllerinin belirlenmesi, geliştirilen bir gruplama algoritması yardımıyla türev ürünlerin ortaklaştırma ölçütlerinin hesaplanması aşamalarını kapsamaktadır. Bir beyaz eşya üreticisinden alınan veriler değerlendirilerek, fonksiyonellik ve montaj adımları göz önünde bulundurularak oluşturulan modüllerden hareketle, ortaklaştırma ölçütleri hesaplanmıştır. Montaj ve demontaj işlemlerinin birlikte değerlendirildiği modüllerin ürün talepleri ile ilişkisi araştırılmış ve sonuçlar üretim süreci göz önüne alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase and diversification in consumer needs and expectations that affect the design and production process has also increased product variety. Companies give importance to product-development processes in order to increase market share and profits. In this study, evaluation of platform-based derivatives and modular design approaches are emphasized to reduce the adverse effects of the increasing product diversity and short product life cycles. The proposed approach aims to increase the use of common components by identifying the functional and technical features of the product, the design structure matrix, determination of product modules and calculating commonality indexes for derivative products by use of a clustering algorithm. By evaluating data from a home appliance manufacturer, commonality indexes are calculated by utilizing the assembly steps and functionality of the product. The relationship between modules that include both assembly and disassembly operations, and product demands are also studied. Final results are summarized by considering the production process.