Karbon fiber ile betonarme elemanların güçlendirilmesi
Strengthening to reinforced concrete structures with carbon fiber
- Tez No: 367550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİZAM DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kompozit malzemelerin mühendislik yapılarının güçlendirilmesinde ve onarımında kullanılması son yıllarda hızla artmaktadır. Deprem kuşağında bulunan ülkemiz için deprem hasarlarını azaltmanın bir yolu da depremde hasar gören yapıları yıkmak yerine bu yapıları bir daha aynı hasarı oluşturmayacak şekilde güçlendirerek kullanıma sunmak mühendislik çalışmalarının bir bölümünü oluşturmaktadır. Ülkemiz ekonomik kaynaklarının kıt, yapı maliyetlerinin yüksek ve konut ihtiyacının çok olması güçlendirmeyi daha da ön plana çıkarmaktadır. Kolay ve hızlı uygulanabilmeleri, düşük öz ağırlıkları, yüksek rijitlik/ağırlık ve dayanım/ağırlık oranları ile CFRP'ler (Karbon Fiber Takviyeli Polimerler) geniş bir kullanım alanı bulmaktadır. Özellikle yapı ağırlığını arttırmadan yapılmak istenen güçlendirme çalışmalarında etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, dikdörtgen kesitli betonarme kolon elemanların FRP ile güçlendirilmesi uygulaması Deprem Yönetmeliğinin 7. bölümüne göre güçlendirme kriterleri çerçevesinde dayanımdaki değişim, uygulama ve ekonomik yönleri ile incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, strengthening and repairing of reinforced concrete members with carbon fiber became a popular method. For our country, which is on high seismic risk zone, instead of demolishing, reinforcing existing structures so that they will not experience seismic damage again is another important part of engineering practice. Limited economical resources, high building prices and high residence demand make reinforcement process more important. CFRP (Carbon-fiber reinforced polymers) are used widely because of their easy and fast application, low density and high rigidity/weight and strength/weight ratios. Especially they are used in reinforcement applications in which it is desired to reinforce the building without increase the weight. In this study, reinforcement of rectangular reinforced concrete sections with FRP is investigated according to 7th part of Turkish Earthquake Code with respect to strength, application and economical parameters.