Bir üçgenin taksi iç teğet çemberi ve taksi çevrel çemberi üzerine
On the taxicab incircle and taxicab circumcircle of a triangle
- Tez No: 367551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, taksi düzlemde verilen bir üçgenin taksi iç teğet çemberi ve taksi çevrel çemberleri incelenmiştir. Birinci bölümde taksi geometri ile ilgili bazı kavramlar verilmiştir. İkinci bölümde, herhangi bir kenarı ayıraç doğrusu üzerinde olmayan bir üçgenin taksi iç teğet çemberi ve taksi çevrel çemberleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise en az bir kenarı ayıraç doğrusu üzerinde bulunan bir üçgenin, taksi iç teğet çemberi ve taksi çevrel çemberi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, taxicab circumcircle and taxicab incircle of a triangle in a taxicab plane are examined. In the first section some concepts about taxicab geometry were given. In the second section taxicab circumcircle and taxicab incircle of a triangle whose any side does not lie on the separator lines were studied. In the third part, it is focused on taxicab circumcircle and taxicab incircle of a given triangle with at least a side of the triangle lies on a separator line.