Uncovering new approaches for treatment of mitochondrial disease using budding yeast and fruit flies
Tomurcuklanan maya ve meyve sinekleri kullanarak mitokondriyal hastalıkların tedavisi için yeni yaklaşımlar ortaya çıkarılması
  1. Tez No: 367634
  2. Yazar: GÖRKEM GARİPLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CORY DAVID DUNN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Mitokondri, hücrenin gıdayı enerjiye dönüştürmeden sorumlu tutulan organelidir. Mitokondri çoğu biyoenerji ile ilgili genleri barındıran bir genom (mtDNA) içermektedir. Yaklaşık her 5000 kişiden 1'i kalıtsal mitokondriyal işlev bozukluğu ile bağlantılı bir hastalığa maruz kalmaktadır ve mitokondriyal hastalıklar için faydalı tedaviler şu an bulunmamaktadır. Ayrıca, yaşlandıkça mtDNA'daki hasar önemli miktarda birikir ve bu nedenle mtDNA'daki hasarın yaşlanma sürecinde önemli bir faktör olduğu olasılığını arttırır. Mitokondriyal DNA hasarının neden olduğu hastalıkların tedavisi için yeni yaklaşımlar ortaya çıkarılması doğrultusunda maya, Saccharomyces cerevisiae, ve meyve sineği, Drosophila melanogaster, üzerinde çalışmalar gerçekleştirdim. Birincisi, iki korunmuş besin algılama yollarının baskılanmasının mitokondriyal genomu eksik hücrelerine nasıl önemli yararlar sağlayabildiğini araştırdım. İkincisi, sitoplazmik protein sentezinde bir azalmanın mtDNA hasarlı hücrelerin formunu arttırdığı yönünde yeni kanıtlar sağladım. Tezimde sonuçlarımı ve insan hastalıklarını üzerine potansiyel uygulamayı tartışacağım.
Özet (Çeviri)
The mitochondrion is the compartment of the cell most involved in the conversion of food into energy. Mitochondria contain a small genome (mtDNA) that is highly involved in bioenergetics. Nearly 1 in 5000 people is afflicted with a heritable disease associated with mitochondrial dysfunction, and there are no useful treatments for most mitochondrial disease. Furthermore, as we age, we accumulate significant amount of damage to mtDNA, raising the possibility that mtDNA damage is a major factor in the process of aging. I have performed studies in the yeast Saccharomyces cerevisiae and in the fly Drosophila melanogaster directed toward uncovering new approaches to the treatment of diseases caused by mtDNA damage. First, I explored how perturbation of two nutrient-sensing pathways can provide significant benefits to cells lacking a mitochondrial genome. Second, I have provided further evidence that a decrease in cytosolic protein synthesis increases the fitness of cells with catastrophic mtDNA damage. In my thesis, I will discuss my results and their potential application to human disease.