Rescue: Passive wireless sensor network architecture for earthquake rescue application
Rescue: Deprem kurtarma uygulaması için pasif kablosuz sensör ağ mimarisi
- Tez No: 367637
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR BARIŞ AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
In a disaster situation such as an earthquake it is vital to know the number of people left under ruins. To address this problem, we propose RESCUE - wiREless backScattering CommUnication-based disastEr recovery system. To the best of our knowledge, this is the first solution based on passive communication to be applied for disaster recovery to reveal people count inside collapsed build- ing. RESCUE is composed of special RFID reader and sensors that are used to determine the total number of people under ruins. Passive wireless sensor nodes are placed inside building during construction and are equipped with a camera that is activated in case of an earthquake and takes pictures of building interior. After an earthquake, backscattering communication is used by the reader located outside ruins to read image data from sensors. The images are used to evaluate the number of people present inside building just before the earthquake. We analyse passive communication channel between RESCUE reader and sensors. We derive passive wireless communication channel model over ruins and carry out simulations using a modified passive RFID simulator. Furthermore, we obtain the results of experimental study where we validate the derived channel model. Results show that RESCUE can provide high performance of data collection in relatively short time period, and hence, is a promising disaster recovery system architecture.
Özet (Çeviri)
Deprem gibi bir afet zamanında, enkaz altında kalmış insan sayısını bilmek hayati onem taşır. Bu problemi ele almak için bu çalışmada RESCUE - Kablosuz Geri Saçılım Temelli Afet Yönetimi Sistemi önerilmektedir. Bilgimiz çercevesinde, bu sistem, çökmüş binaların altında kalmış insan sayısını belirlemek için afet yönetimi sürecine uygulanmış olan ilk çozümdür. RESCUE, yıkıntı altında kalmış toplam insan sayısını belirlemek için ozel tasarlanmış RFID okuyucu ve sensörlerden oluşmaktadır. Deprem anında bina içerisinin resmini çeken bir kameraya sahip olan pasif kablosuz sensör dügümleri bina yapım zamanı binanın içine kurulur . Deprem sonrasında, yıkıntının dışarısında bulunan okuyucu geri sacılımlı haberleşme aracılığı ile sensörlerin icindeki göruntü bilgisini okur. Bu resimler, depremin hemen oncesinde binanın içinde bulunan insan sayısını hesaplamak için kullanılır. Bu çalısmada RESCUE okuyucu ve sensörleri arasındaki pasif haberleşme kanalının analizi yapılmaktadır. Bunun icin pasif kablosuz haberleşme kanalı modellenmekte ve pasif RFID simülatörü kullanılarak simülasyonlar gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, çıkarılmış kanal modelini doğrulamak için yapılan deneysel calışmanın sonucları sunulmaktadır. Deney sonuçları, RESCUE'nın nispeten kısa sürüde yüksek performansla veri toplanmasını sağladığını ve bu nedenle, umut vadeden bir afet yönetimi sistemi olduğunu göstermektedir.