Periodic review inventory control and dynamic pricing for perishable products under uncertain and time dependent demand
Kısa ömürlü dayanıksız ürünler için rassal ve zamana bağlı talep ve periyodik kontrol altında koordineli envanter yönetimi ve dinamik fiyatlandırma
- Tez No: 367652
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Envanter yönetimi literatüründe belirli bir son kullanma tarihi bulunan ürünler dayanıksız ürünler olarak belirtilmektedir. Taze sebze-meyve, süt ve süt ürünleri, yumurta, ilaçlar, paketli kimyasal ürünler, kan etc. gibi ürünler farklı sektörlerdeki kısa ömürlü dayanıksız ürünlere örnek verilebilir. Bu ürünlerin önemi ve yaygınlığı nedeniyle, bu ürünlerin envanter yönetimi konusunda yıllar boyunca geniş bir literatür oluşmuştur. Fakat, mevcut literatür ürünlerin sabit bir raf ömrünün bulunduğu, sipariş maliyetlerini gözeten ve ürünlerin fiyatları ile tazeliklerini göz önüne alan durumları modellemekte yetersiz bulunmaktadır. Bu çalışmada, sabit bir raf ömrüne sahip dayanıksız ürünler için rassal ve zamana bağlı talep ve periyodik kontrol altında koordineli envanter yönetimi ve dinamik fiyatlandırma üzerinde durmaktayız. Sabit bir raf ömrü bulunan dayanıksız ürünleri göz önüne alan bu sistemde en iyi fiyat ve envanter kararlarını belirlemek için bir dinamik programlama modeli oluşturduk. İlk olarak fiyatın sabit olduğu varsayılarak oluşturduğumuz dinamik programlama modeli ile ne zaman yeni siparişlerin verilmesi gerektiği, en iyi sipariş miktarı ve en iyi fiyat kararları bulunmuştur. Daha sonra fiyatın sistem durumuna göre değiştirilebileceği düşünülerek en iyi dinamik fiyatlandırma karaları belirlenmiştir. Bu modellerdeki en iyi çözümlerin belirli yapısal özellikleri ispat edilmiş; sayısal çalışmalar ile de çeşitli sistem parametrelerinin en iyi karalar üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Ayrıca, bu çalışmada, en iyi fiyat kararı ile envanter miktarı ve ürün tazeliği arasındaki ilişki araştırılmıştır. Son olarak, envanter yönetimi ve fiyatlandırma karaları için uygulanması kolay yaklaşım algoritmaları geliştirilmiş ve bu algoritmaların verimliliği çeşitli durumlar için analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stored items with fixed finite lifetimes are usually referred to as perishable items in the inventory literature. Fresh foods, groceries, pharmaceuticals, composite materials, sheet metal, packaged chemical products and blood and its derivatives are a few examples of perishable goods found in a wide variety of industries. Due to their common occurrence and importance, a broad literature has developed over the years on management of perishable inventories. However, the existing literature is insufficient in addressing the mostly encountered setting where items have fixed shelf lives, ordering costs are not negligible and age of inventory and pricing are taken into account. We consider coordinated dynamic pricing and inventory decisions for perishable products in a periodically reviewed inventory system with a time and price dependent random demand. We consider the products with a fixed shelf life time and use dynamic programming to model this system in order to determine the optimal price and inventory decisions. In the static pricing case, a stochastic DP model provides optimal policy indicating the proper time to order, optimal amount of ordering size and a single price that should be charged to the products. For the dynamic pricing case, different prices may be chosen at each state. We prove certain structural characteristics of the optimal solution and also analyze the effect of different parameters on the optimal solution through numerical experiments. Moreover, we examined optimal pricing policy properties by analyzing optimal price behavior versus inventory size and shelf lifetime. In addition, we develop simple-to-implement heuristics for the pricing and inventory control and investigate the effectiveness of these heuristics.