Optimization of energy mix considering sustainability characteristics and its application to Turkey.
Sürdürülebilirlik niteliklerini kapsayan enerji mix optimizasyonu ve Türkiye'ye uygulaması.
- Tez No: 367674
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TÜRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Artan enerji talebi ve birincil enerji kaynaklarının yol actıgı zararlı gaz salınımı çevresel sürdürülebilirliğin en önemli problemidir. Eğer enerji politakaları değistirilmezse, bu durum gelecekte daha büyük problemler teşkil edecektir. Birincil enerji kaynaklarının çevresel etkilerini kontrol etmede“enerji mix”üzerinde durulması gereken en hayati kararlardan biridir. Dikkatli bir enerji mix dizaynı sürdürülebilirlik göstergelerini ve farklı enerji kaynaklarının maliyetini değerlendirme fırsatını sunar. Biz bu tezde elektrik üretim sisteminin gelecegini, CO2, NOx ve SO2 salınımlarını, enerji talep projeksiyonlarını ve enerji kaynaklarının maliyet tahminlerini göz önune alarak analiz ettik. Güc üretim sistemi icinde, yedi farklı enerji kaynağını, fuel-oil, dogalgaz, kömür ve linyit, rüzgar, günes, jeotermal ve hidro enerji olmak üzere inceledik. Optimizasyon modeli çok amaclı tamsayılı-karışık doğrusal programlama problemi olarak formule edildi. Amaç fonksiyonlar ise talep ve bütçe kısıtları altında maliyet ve sera gaz salınımı olarak düşünüldü. Elde edilen optimizasyon modeli epsilon kısıt metodu (epsilon constraint method) kullanılarak çözüldü. Modelin ampirik olarak test edilebilmesi icin Türkiye'nin güç üretim sistemi vaka çalışması olarak kullanıldı. Modelin çözümü sonucunda hangi güç teknolojisinin nerede ve ne zaman kurulması gerektiği ve kömür yakan bir termik santralin yakıtını değistirmenin amaç fonksiyonları bazında tercih edilebilir olup olmadığı belirlendi. Tayin edilen parametrelerden birinde yapılacak bir degişikligin optimal sonucu ne derece etkilediğini görebilmek amacıyla bir duyarlılık analizi yapıldı. Rüzgar türbininin güç katsayısının, yatırım miktarının ve doğal gaz fiyatının etkileri analiz kapsamında incelendi.
Özet (Çeviri)
Increasing energy demand and harmful emissions from primary energy sources are the most important problems for environmental sustainability. If energy policies do not change, this problem is poised to create dramatic problems in the future. Energy mix is one of the crucial decisions to take into consideration in controlling environmental e ffects of primary energy sources. A careful design of energy mix gives the opportunity to consider sustainability indicators and cost of diff erent energy sources. In this thesis, we analyse the power generation systems considering CO2;NOx; and SO2 emissions, energy demand projections into the future and cost estimates for the primary energy sources. We consider seven di fferent energy sources; oil, natural gas, coal & lignite, wind, solar, geothermal and hydro energy. The optimization model is formulated as a Multi-Objective Mixed Integer Linear Programming (MOMILP) problem. We consider two main objectives: cost and GHG emissions under demand and budget constraints. The resulting bi-objective optimization model is solved using the epsilon-constraint optimization method. The solution of the model suggests which energy sources, when and where should be built over a long term planning horizon and whether shifting the fuel to natural gas in a coal power plant is a right move in terms of cost and emission objectives. The Turkish power generation system provides a real case study to test our model empirically. A sensitivity analysis is performed to determine how the optimum solution is sensitive to a change in one of the parameters assigned for real life application. The effect of wind turbine power coefficient, investment level, natural gas prices are examined within the scope of sensitivity analysis.