Engine compartment and beneath the chassis UWB channel model for intra-vehicular wireless sensor networks
Araç içi kablosuz algılayıcı ağları için motor içi ve şase altı ultra geniş bant kanal modeli
- Tez No: 367673
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNEM COLERİ ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Araç içi kablosuz algılayıcı ağları, araç içinde kablolu iletişim sistemlerinin kaldırılmasıyla iletişim masraflarını azaltan, bakım ve montaj kolaylığı sağlayan son teknoloji bir araştırma konusudur. Ayrıca araç içi kabloların kaldırılmasıyla açılan yeni yerlere algılayıcı yerleştirilmesini ve kabloyla iletişimin sağlanamadığı yerlerde iletişimin gerçekleşmesini sağlar. Ultra geniş bant, düşük görev döngüsü operasyonu sayesinde enerji verimliliği sağlaması, geniş bant aralığından faydalanması bakımından araç içi kablosuz algılayıcı ağları için en iyi teknoloji olarak ön plana çıkmaktadır. Bu tez araç içi kablosuz algılayıcı ağları için motor içi ve şase altı olmak üzere iki adet ultra geniş bant kanal modeli içermektedir. Motor içi kanal modeli, kanalın ortalama davranışını 19*19'luk hatlardaki ölçüleri kullanarak farklı araçlar ve durumlar için modellemeyi hedeflemektedir. Bu model, yol kaybı üstü, yol kaybı üstü etrafındaki güç değişimi, biraz değiştirilmiş Saleh-Valenzula (SV) model parametreleri ve elde edilen güç gecikme profilinin SV modeli etrafındaki değişimlerine dayanmaktadır. Önerdiğimiz bu model, alınan enerji ve etkin değer gecikme yayılımının gerçek değerlerinin model tarafından üretilmiş değerleriyle karşılaştırılmasıyla doğrulanmıştır. Şase altı kanal modeli kanalın zaman değişimlerinin farklı yol çeşitleri ve hızlar gibi değişik senaryolar altında nasıl davrandığını modellemeyi hedeflemektedir. Bu model biraz değiştirilmiş SV modeli parametrelerinin zaman serisi analizine dayanmaktadır. Burada kullandığımız zaman serisi metodu tümleşik özbağlanımlı yürüyen ortalamadır (ARIMA). Önerilen bu model gerçek veri ile modellenmiş veri arasındaki farkların dağılımının analiziyle geçerli kılınmıştır.
Özet (Çeviri)
Intra-vehicular wireless sensor networks (IVWSN) is a cutting edge research topic that brings cost reduction, assembly and maintenance efficiency by the removal of the wiring harnesses within the vehicle and enables integration of new sensors into the vehicle locations where cable connection is not possible. Providing energy efficiency through the low duty cycle operation and high reliability by exploiting the large bandwidth, Ultra-wideband (UWB) has been determined to be the most appropriate technology for IVWSN. This thesis consists of two UWB channel models for IVWSN within the engine compartment and beneath the chassis. The engine compartment channel model aims to model the average behavior of the channel based on the measurements of 19$\times$19 links for different types and conditions of the vehicle. The model is based on the derivation of the path loss exponent, the power variation around the path loss exponent, the parameters of the modified Saleh-Valenzuela (SV) model, the variations of the observed power delay profiles (PDP) around the SV model. The proposed model has been validated by comparing the received energy and root mean square delay spread of the generated and observed PDPs. The beneath the chassis channel model aims to model the time variation of the channel based on the data collected under different scenarios including different road types and vehicle speed. The model is based on applying time-series analysis, specifically ARIMA model, on the parameters of the modified SV model. The proposed model has been validated by analyzing the distribution of the residuals between generated and experimental data.