Tasavvufî tefsirlerin ahkâm ayetlerine yaklaşımı (Sülemî'nin Hakaiku't-Tefsiri bağlamında)
Approach to the ahkâm verses of sufi tafsir (In the context of Sülemî's Hakâi̇ku't-Tafsir)
  1. Tez No: 367820
  2. Yazar: YAVUZ TUĞBERK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Tefsir, Temel İslam Bilimleri içerisinde dinin temel kaynağı olan Kur'an'ı inceleme alanı edinmesinden dolayı önemli bir yere sahiptir. İşârî tefsir de rûhî tecrübeye ve ilhâmî işâretlere dayanması nedeniyle tefsir çeşitleri içersinde önem kazanmıştır. Üçüncü ve dördüncü hicrî asırlar tasavvufun önde gelen isimlerinin yetiştiği ve tasavvufun ilk eserlerinin verildiği bir zaman dilimidir. Sülemî de dördüncü hicrî asırda Horasan bölgesinin Nişabur şehrinde yetişmiş bir âlim ve sûfi şeyhidir. Uzun seneler hadisle meşgul olan Sülemî'nin hadis, tarih, tabakat ve tasavvuf alanlarındaki eserlerinin yanında Hakâiku't-Tefsir adında bir tefsiri de vardır. Hakâiku't-Tefsir, müfessirin ayetlerin hakikatini anlamak amacıyla yazdığı, kendinden önceki ve zamanındaki sûfi görüşleri bir araya getirdiği eseridir. Sülemî'nin“Hakâiku't-Tefsir adlı eseri örneğinde tasavvufî tefsirlerin ahkâm ayetlerine yaklaşımının”ele alındığı çalışmamız giriş, üç bölüm, sonuç ve kaynakçadan oluşmaktadır. Birinci bölümde, Sülemî ve onun Hakâiku't-Tefsir adlı tasavvufî tefsiri ele alınmıştır. Bu çerçevede ilk olarak Sülemî'nin hayatı, eserleri ve Hakâiku't-Tefsir hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra tasavvufî/işârî tefsir tanıtılmıştır. İkinci bölümde ahkâm ayetleriyle ilgili teorik bilgiler verilmiş ve bazı kavramlar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde Sülemî'nin ahkâm ayetlerine yaklaşımı tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede Sülemî'nin tefsirinde yer verdiği ibadet, muamelat, ahlak ve bunların dışında kalan diğer bazı ahkâm ayetlerinin hangi hükümler içerdiği üzerinde kısaca durulduktan sonra Hakâiku't-Tefsir'de bu ayetlerin nasıl yorumlandığı belirlenerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tafsir has an important place because of is obtained to study area of Qur'an which is the main source of religion in Basic Islamic Sciences. İşârî tafsir has also gained importance within the kinds of tafsir due to is based on the spiritual experience and inspirational signs. The third and fourth centuries of Hijra is a time period which grown the leading names of Sufism and is given first Sufism works. Sülemî is a scholar and Sufi shaykh who grown in Nisabur city of Khorasan region in the fourth century of the Hijra. Sülemî engaged of hadith for a long time has also a tafsir called“Hakâiku't-Tafsir”as well as hadith, history and Sufi works. Hakâiku't-Tafsir is the work of the exegete he wrote in order to understand the truth of the verses and gather the Sufi exegete before him and during his own time. This thesis which is entitled“Approach to the Ahkâm Verses of Sufî Tafsirs (in the Context of Sülemî's Hakâiku't-Tafsir”consists of an introduction, three main chapters, a conclusion and a bibliography. In the first chapter we dealt with Sülemî and his work Hakâiku't-Tafsir. In this framework firstly, some information about Sülemî's life, his works and Hakâiku't-Tafsir is presented. And then the sûfî tafsir is introduced. İn this second chapter we informed about ahkâm verses. And also some consepts are explained in this chapter. İn the third chapter we tried to identify approach of Sülemî to the ahkâm verses. In this framework firstly we dwelled upon ahkâm verses which Sülemî give place to them. Then we tried to determine and evaluation how these verses is interpreted.