Örgütsel stres ve stres faktörlerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma: Kayseri Büyükşehir Belediyesi özel halk otobüsü şoförleri örneği
A study about determination of organizational stress and stress factors: Example of Kayseri Metropolitan Municipality private public bus drivers
- Tez No: 367821
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM GÜLLÜOĞLU IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Stres kavramı günümüzde birçok disiplinde kullanım alanı bulmaktadır. 17. yüzyıldan bu yana üzerinde araştırmalar gerçekleştirilen stres, 20. yüzyıldan itibaren farklı şekilde ele alınmaya başlanmıştır.“Örgütsel Stres”kavramı olarak adlandırılan iş stresi, bireyler ve kurumlar açısından büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, öncelikle stres kavramının tarihi süreci ve bugüne dek yapılmış tanımları incelenmiştir. Organizmanın strese karşı gösterdiği tepkiler ve bireysel stres kaynakları anlatılarak, sonuçlarının ne olduğu üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde ise daha detaylı bir stres incelemesi yapılarak“örgütsel stres”kavramı irdelenmiştir. Örgütsel stres kaynakları ve alt boyutlarına değinilerek üçüncü bölüm için kuramsal çerçeve oluşturulmuştur. İkinci bölümün sonunda örgütsel stresin sonuçları aktarılarak bölüm tamamlanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde Kayseri ilinde hizmet veren özel halk otobüsü şoförlerinin stres faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda 291 şoföre geçerliliği ve güvenilirliği kanıtlanmış anket uygulaması yapılmıştır. Çalışma sonucunda en çok stres yaratan faktörlerin maddi olanaklar ile ilgili stres kaynakları ve mesleki ilerleme, terfi ve takdir ile ilgili stres kaynakları olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Concept of stress is used many areas at the present times. Stress that conducted researh on since 17th century, has approached in a different way from the 20th century. Job stress that called organizational stress concept, is of capital importance for individuals and corporation. In this study, firstly historical process of stress concept and its definitions made up to the present has been examined. The response of the organism to stress and individual sources of stress has explained and has focused on their consequences. In the second part of the study, analysis of stress has performed more detailed and organizational stress concept has been examined. Sources of organizational stress and the dimensions mentioned, so theoretical framework has been established for the third part. At the end of the second part, consequences of organizational stress has been conveyed and the part has been finished. In the third part, the study aimed to determine stress factors of private public bus drivers who provide service in Kayseri. Accordingly, a survey which tested validity and reliability applied to 291 bus drivers. As a result of the study, stress factors which related to financial possibility, professional advancement, advance and appreciation were determined most stressful factors.