İstanbul'daki özel müzelerin halkla ilişkiler perspektifinden sosyal medya kullanımına yönelik bir inceleme
An analysis of social media usage at Istanbul private museums from a public relations perspective
  1. Tez No: 367841
  2. Yazar: ELİF KÜBRA KIRICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDA UZUNÇARŞILI SOYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
İletişim alanında yenilikler doğuran sosyal medya,hem bireylerin hem de kurumların yaygın olarak kullandığı bir iletişim aracı haline gelmiştir. Web 2.0 teknolojileri ile hayatımıza giren sosyal medya pek çok alanda olduğu gibi müzecilik alanında da kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde özel müzelerin hedef kitlelerine doğrudan ulaşabilmek ve hedef kitlesiyle iki yönlü iletişim kurabilmek amacıyla farklı sosyal medya araçlarında aktif olarak yer aldıkları görülür. Bu sosyal medya araçlarında müzeler, düzenledikleri etkinlikler ve güncel sergiler hakkında çeşitli içerik ve görseller paylaşmaktadır. Bu çalışma kapsamında sosyal medyayı aktif olarak kullanan İstanbul'daki 7 özel müzeyle görüşülerek halkla ilişkiler uygulama alanları çerçevesinde sosyal medya kullanımları incelenmiştir. Araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmış ve elde edilen araştırma bulguları halkla ilişkiler perspektifinden ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media which reveals innovations in the field of communication, has become a communication media, commonly used by both individual and instiutions as well. Social media came into our lives together with Web 2.0 technologies, began to be used in the field of museology as well in many areas. Today, private museums are seen to be taken place actively in different social media platforms to reach their target audience directly and to contact with two-way communication with public. The museums which are taken place in these social media platforms share several contents and images about current exhibitions and event organised by them. In the content of this study, 7 private museums in İstanbul which use the social media actively have been interviewed and social media usage within the framework of public relations have been analysed. In this research, semi-structured interview technique has been used and the research findings obtained from the perspective of public relations has been evaluated in detail.