The improvement of civil aviation in Turkey and its contribution to the Turkish economy
Türkiye'de sivil havacılığın gelişimi ve Türkiye ekonomisine katkısı
  1. Tez No: 367870
  2. Yazar: İDRİS SENEGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN SUNGUR ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sivil Havacılık, Economics, Civil Aviation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Türk havacılık sektöründe son 30 yılda önemli derecede büyüme yaşanmıştır. Bu büyüme 1983 yılındaki sektördeki serbestleşme ile başlayıp 1990'lı yıllarda yeni havalimanlarının açılması, askeri havalimanlarının sivil kullanıma açılması, altyapının geliştirilmesi gibi kapasite ve kullanımı arttırıcı etkilerle büyüme devam etmiştir. 2003 yılında çıkarılan yeni yasa ile birlikte özel şirketlerin iç hat uçuşlarına girebilmesiyle rekabet ortamına geçilerek havacılık sektöründeki büyümede büyük bir sıçrama gözlenmiştir.Günümüzde Türk sivil hava taşımacılığı piyasası yeni kurallara göre yeniden şekillenmiş vebelirli bir olgunluğa erişmiştir.Bu tezde, Türkiye'de sivil havacılığın tarihsel gelişimi ve Türkiye ekonomisine olan direkt katkısı; erişilebilirlik, sürdürülebilirlik, istihdam, hava kargo taşımacılığı, turizm gibi temel konular üzerinde incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
There has been a great development in Turkish civil aviation in the last 30 years.This development started with the liberalization within the sector in 1983 and continued withincreasing capacity and utilization ways such as launching new airports, opening of militaryairports to civilian transportation and developing infrastructure in 1990s. A competitionenvironment was created when private companies participated in domestic flights with thelaw enacted in 2003 and thus it has been observed an increase in the development of civilaviation sector. Today, Turkish air transportation marketplace has been reshaped with newrules and it has reached a certain level. In this thesis, historical evolution of civil aviation in Turkey is summarized and itsdirect influence on Turkish economy are studied on basic issues such as connectivity,sustainability, employment, air cargo development and tourism development.