Atatürk döneminde havacılık faaliyetleri
Aviation activities during the time of Atatürk
- Tez No: 149112
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Türk'lerde havacılık, dünyadaki gelişimine paralel olarak başlamış, havacılığın özellikle savaşlardaki yeri yaşanarak öğrenilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk havacılığın gelecekte ne kadar önem kazanacağını önceden sezmiş, döneminde havacılığa ve Türkiye'de havacılık sanayinin kurulmasına özel önem vermiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında her tür zorluğa karşın, hava kuvvetlerimizin bölgemizde etkin bir güç olabilmesi için bir yandan tedarik çalışmaları sürerken, diğer yandan bu uçakların ülkemizde üretilmesi için çeşitli devlet girişimleri ve özel teşebbüslerde bulunulmuştur. Bu çalışmalarla birlikte Türk Hava Kurumu kurularak bu yapılan faaliyetler için kaynak temin edilmeye çalışılmış, bu kurum vasıtası ile havacılık halk arasında yaygınlaştınlmıştır. Kurulan Devlet Hava Yollan ile bugünkü hava yollanmıza temel oluşturacak düzenlemeler ve yatırımlar yapılmıştır. Tüm bu tesis ve kurumların kuruluşlarından, kapanışlanna kadar sürede alınabilecek olumlu ve olumsuz dersler mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Aviation in Turkey has begun in line with the improvement of aviation in the world and especially its place in the wars had been learned by experiences during the wars. Mustafa Kemal Atatürk predicted how much the aviation will gain importance in the future and therefore gave more importance tö the development of the aviation industry in Turkey. Despite many problems at the ear/y days of modem Turkey, Turkish Air Force had both begun supplying aircrafts and at the same time official and civil attempts had been made for establishing an effective force in the region. In addition to these efforts, Turkish Aviation Association was found for creating resources for those activities and by the help of this association, aviation concept become widespread among Turkish people. Turkish Airlines, which was found those days, made the investments and regulations that would then become the principles. From all of the facilities and associations, there are still good and bad lessons that can be learned from.