Gelenekselden çağdaşa macsabal
From traditional to contemporary macsabal
- Tez No: 367919
- Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN DİZDAR TERVİEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Süreklilik bir şeyin güncel varlığına işaret eder. Zanaatta süreklilik talebe bağlıdır. Sanatta ise etkileşime bağlıdır. Bu etkileşim: günlük olaylar, felsefe, kültür, teknoloji ve farklı disiplinler ile gerçekleşebilir. En ilginci ise sanat ile zanaat arasında çoktan kopmuş olan halef selef ilişkisinin tekrar canlanarak etkileşime dönüşmesidir. Seramiğin zanaat kısmı, güzel sanatlar eğitimi almış olanlar için ilham verici olabilir. Özellikle de bu zanaat başka topraklardan geliyorsa daha da yoruma açık olabilir. Binlerce yıllık gelenek ve tarihin üstüne kurulu Kore yarım adasında çömlekçilik başlıca zanaat alanlarından birisidir. Tarihi olmasının yanında henüz hayatın içinde yaşayan ama yavaş yavaş kaybolmakta olan bir seramik kültürü vardır. Bunun en yaygın örneği de macsabaldır. Korelilerin genel amaçlı besin tüketim kapları olan macsabal, katı ve sıvı her türlü besin için kullanılır. Seramik kültürüne, geleneğine sahip olan toplumlarda üretilen her türlü seramik nesne binlerce yıl kalabilmekte ve kültürler arası geçiş yapabilmektedir. Kültürel aktarımda önemli bir yer tutan seramik objeler gelenekselden günümüz çağdaş dünyasına kalabilen; devamlılığı olabilen özelliktedir. Bu özellik zanaattan sanata esin kaynağı olmanın yanı sıra başlı başına sanat olarak işlenebilmektedir. Bu çalışmada geleneksel üretim olan macsabal biçimi, eski örnekleri, macsabal fırın yapımı ve macsabal ile etkileşimden doğan çağdaş çalışmalar incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Continuity points out the daily existance of something. In craft, continuity is depended on demand. Whereas, in art, it isrelating to interaction which could only be realised with daily events, philosophy, culture, technology and various disciplines.The most interesting issue is that the long broken successor prodecessor relationship between craft and art here transforms into a renascent interaction. The craft part of ceramic could be found inspiring by those who studied fine arts. Especially, the ceramic craft originating from the soils of the different countries could be open to interpretation. In the Korean Peninsula where the history and tradition of thousands of years dwell on, pottery is one of he foremost area ceramic craftsmanship. Despite having a long history, the ceramic culture in Korea tends to vanish little by little, even if it still finds itself a place in the daily life of the people. Macsabal is the widespread instance to this. As having been the food consuming bowls of Koreans for general use, Macsabal is used for any kind of solid or liquid food. Any sorts of ceramic object produced by the people who have the ceramic tradition and culture has the ability to live on thousands of years and to pass from culture to culture. The ceramic objects that hold significant places in cultural transmission have the features and continuity thus they pass on to contemporary world of today from the tradition. This feature, as well as being a source of inspiration from craft to art, could also be processed in itself as an art. In this paperwork, as a traditional production and with its old examples Macsabal style, Macsabal kiln construction and contemporary approaches that have been born by the interaction with Macsabal will be examined.