Bitkisel dokuların özgün seramik formlarda yorumlanması
The interpretation of plant tissues on unique cerami̇c forms
  1. Tez No: 367923
  2. Yazar: AYŞEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL EMRE FEYZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bizler, yaşadığımız çağa ait zaman dilimini birlikte paylaştığımız insanlar her geçen gün biraz daha yükselen beton bloklar içinde yaşıyor, parklarımızı oluşturan alanların bitki örtüsü yerine çakıl taşları ve beton havuzlarla kaplanmasını kanıksıyor, ayaklarımız toprakla hiç buluşmadan ya da ellerimizle ağaç dalından bir kez bile meyve koparıp yiyemeden hayatlarımızın sonlanmasına alışıyoruz. Akıp giden zaman içerisinde bitkilerin bu dünyada hayat bulan ilk canlı türü olduklarını, onların varlığı sayesinde nefes aldığımızı ve bunlara rağmen bütün açgözlülüğümüzle onların hayatlarından çok fazla pay istediğimizi unutmaktayız. Amacım; sanatsal ifade biçimimle gerçekleştirdiğim nesnelerin yapısal ve dokusal yönden oluşturdukları bütünlükle izleyicisinde bitki çağrışımları yaratarak onunla iletişime geçmesidir. Bu çalışmadaki sanatsal ifade aracım bitkisel dokulardır. Buna göre bu çalışmanın amaçlarından biri de kullanılan seramik bünyelerin sunduğu teknik çeşitliliğe dayanarak bitki dokusu çağrışımları oluşturmak ve özgün bir anlatıma ulaşmaktır. Bu araştırmanın birinci bölümünde bitkiler ve çeşitleri incelenmiştir. İkinci bölümünde doku kavramının anlamsal bütünlüğü, çeşitleri ve bazı sanatsal alanlarda kullanımı incelenmiştir. Üçüncü bölümünde ise kişisel uygulamalara yer verilmiştir. Eserin seramik ana sanat dalı çalışma eseri raporu olması dolayısıyla örneklendirmede baskın olarak seramik bünyelerde varlık bulan bitkisel dokulu çalışmalara yer verilmiştir. Anahtar Sözcükler Bitki, Doku, Seramik, Sanat
Özet (Çeviri)
We, the people whom we share the era we are living in, live in concrete blocks which are constantly rising much more than before and get used to the fact that our parking areas are covered with pebbles and concrete pools rather than plant cover and die without meeting our feet to the ground or without collecting any fruits from a branch of a tree and eating it. The plants are the first living species on Earth and we breathe thanks to them; however; in the flow of time we forget the fact that we ask more from their lives with all our greed. My aim is to communicate my work's audience by creating plant associations in their minds thorough the structural and textual unity of my objects I have created with my artistic expression. My means of artistic expression in this study is plant tissues. One of the aims of this study is to generate associations based on a technical diversity offered by used ceramic structures and reach a unique expression. In the first part of this study, the plants and their varieties are analysed. In the second part, the semantic integrity of the concept of tissue, its variations and the use of it in some artistic areas are analysed. In the third part, personal applications are provided. Since the work is of the ceramic main art branch, herbal textured works that come to life in ceramic structures are provided mostly in exemplification. Key Words Plant, Texture, Ceramic, Art