Onur Özmen'in Op.30 senfoni adlı sanat çalışmasının bestecilik tekniği açısından incelemesi
A review on the piece of art named symphony Op.30 of Onur Özmen in the terms of composing techniques
  1. Tez No: 367924
  2. Yazar: ONUR ÖZMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ TURGAY ERDENER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozisyon, Koro ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Sanat çalışması olarak bestelenen Op. 30 Senfoni adlı yapıtın incelendiği bu sanat çalışması raporu üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sanat çalışması raporunun ana fikri, kuruluş mantığı, kapsamı ve amacı açıklanmıştır. İkinci bölümde senfoninin kökeni, içinde yer alan bölmelerin biçimleri ve tarihsel gelişimleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde sanat çalışması olarak bestelenen Op. 30 Senfoni adlı yapıtın analizi bulunmaktadır. Sanat çalışması olarak bestelenen ve daha sonra incelenen, Op. 30 Senfoni'nin; Çağdaş Türk Sanat Müziği Edebiyatı'na girmeye aday bir yapıt olarak, bestecinin kendi bakış açısıyla sanat çalışması raporu haline getirilerek, müzik dünyasının akademik yönüne katkıda bulunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This artwork report which studies Op. 30 Symphony, composed as a work of art, consists of three sections. In the first section, the main idea of the artwork report, its composition logic, contents and aim are stated. In the second section, the origin of the symphony, and the styles and historical development of the partitions have been dealt with. In the third section there is the analysis of the Op. 30 Symphony, which was composed as a work of art. Composed and studied as an artwork and edited into an artwork study report with the point of view of the composer , Op.30 Symphony, which is a candidate to take its place in the Contemporary Turkish Art Music Repertoire, aims to contribute to the academic aspects of the music world.