Risk aversion in creative individuals
Yaratıcı bireylerde riskten kaçınma
- Tez No: 367935
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA OĞUŞ BİNATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Riskli bağlamda karar verme temellerini Daniel Bernoulli tarafından geliştirilen Beklenen Fayda Kuramından almaktadır. Kuramda yer alan kusurlar Daniel Kahneman ve Amos Tversky tarafından saptanmıştır. Karar kuramı temellerini Ekonomi ve Psikoloji bilimlerinden alır ve Davranışsal İktisat ile yakından bağlantılıdır. Beklenti Kuramına göre insanlar kararlarını algı ve duygularına dayanarak alırlar. Kayıptan Kaçınma, bireylerin sahip oldukları varlıklara geliştirdikleri bağlılıkları açıklarken, bireylerin küçük ve elde edilme olasılıkları yüksek kazançları neden tercih ettiklerini de açıklar. Karar Kuramı bireylerin neden küçük kayıplar için bile elde edilme olasılığı yüksek büyük kazançları engellediklerini açıklamaya çalışır. Bu çalışma ekonomik riskten kaçınma ve Yaratıcı Edinim arasındaki ilişkiyi açıklamayı amaçlar. Yaratıcı Edinim, yetenekli bireylerin yaratıcı ürün geliştirmesini açıklar. Yaratıcı bireyler alışılmışın dışında fikirler geliştirmek için riskten daha az kaçınırlar. Bu ilişki farklı açılardan incelenmiştir. Cinsiyet rolü, yaş ve yurt dışı deneyimi riskten kaçınma ile ilgili üç alt inceleme alanını oluşturmaktadır. Diğer bir odak ise cinsiyet rolü ve yaratıcı edinim arasındaki ilişkidir. Maskülen bireyler, feminen bireylerle karşılaştırıldığı zaman daha az riskten kaçınmaktadırlar. Yaş riskten kaçınma eğilimini etkilerken, yurt dışı deneyimi olan bireyler daha az riskten kaçınabilirler. Maskülen bireylerin yüksek yaratıcı edinimleri olabilir.
Özet (Çeviri)
Decision making on a risky context has its roots from expected utility theory by Daniel Bernoulli. The flaws of the theory are discovered by Daniel Kahneman and Amos Tversky. Behavioral economics is related to decision theory which has bases from both economics and psychology. Prospect theory states that humans make decisions based on their perceptions and emotions. Loss aversion explains how individuals develop attachments to their possessions, while going for smaller gains with larger probability is explained by risk aversion. Prospect theory highlights that humans avoid losses even for larger possible gains. This thesis focuses on economic risk aversion in individuals with creative achievements which refer to gifted individuals with higher creative products. Creative individuals are less risk averse to produce novel ideas. This association is investigated from different angles. Gender role, age and experience abroad are three main sub categories which are also studied in relation to risk aversion. The association between gender roles and creative achievement is another focus. Feminine individuals tend to be more risk averse compared to masculine individuals. Age may have impact on risk aversion, while individuals with experience abroad can be less risk averse. Masculine individuals may have higher creative achievements.