Analysis of the inventory management process in Turkish General Commandership of Gendarmerie and an implementation in a troop through analytical modeling
Jandarma Genel Komutanlığı'nın stok yönetim sisteminin analizi ve analitik modelleme yolu ile bir birlikte uygulaması
- Tez No: 367936
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN HAKAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Jandarma Genel Komutanlığı, ihtiyaç dışı envanter bulundurma maliyetlerine ve gereksiz tüketimlere yol açabilecek hatalı stok seviyesi sorunlarıyla ile karşı karşıyadır. Mevcut durumda,“ne zaman?”ve“ne kadar?”sipariş verileceği ile ilgili kararlar sorumlu personel tarafından verilmektedir. Bu sorumlu personelin kararları onların kişisel tecrübelerine ve kısa tedarik geçmişine dayanmaktadır. Biz tedarik ve tedarikle ilgili diğer kararları destekleyebilecek bir sistem geliştiriyoruz. Bu tezin amacı; sistem sorumlu personele karar aşamasında öneriler getirmektir. Ana sorulardan ikisi şu şekilde belirtilmiştir: • Her bir seferde ne kadar sipariş edilecek? • Sipariş ne zaman verilecek? Tezdeki sınıflandırma, ürünlerin hacim değerlerine ve talep sıklığına dayalı olarak seçilmiştir. Bu hangi ürünlerin üzerinde daha fazla durulması kararı ile ilgili iyi bir başlangıç noktası olacaktır. Yukarıda belirtilen iki soru incelendiğinde, herbirinin birçok ek parametreler içerdiği ortaya çıkmaktadır. Bunlara örnek olarak: • Emniyet stoğu • Tedarik metodları • Taşıma usülleri • Depo seçimi verilebilir. Tüm bu parametrelerin maliyetleri bulunmaktadır. Bunların çoğunun, her zaman göz önünde tutulmasına rağmen bazı gizli maliyetler de vardır. Biz bu maliyetleri ortaya çıkartıp envanter ve satın alma sürecini analitik modelleme ile inceledik.
Özet (Çeviri)
Turkish General Commandership of Gendarmerie is facing problems with inaccurate inventory levels, which can lead to unnecessarily high inventory carrying costs or unnecessary consumptions. Currently, responsible personnel make the decisions, regarding the timing and the amount of ordering, arbitrarily. These decisions are based only on some brief procurement history and personal experiences. Here, we develop a system that is able to provide the purchaser with support in these and other related decisions. The purpose of this thesis is to give suggestions to the responsible personnel while decisions are being made. Two of the main questions are as mentioned: • How many orders should be made each time? • When to place an order? The classification is based on the value of volume and demand frequency of the products. This will give a good starting point where someone decides which products do require the most effort. It is clear that while examining the two points, listed above, it becomes obvious that there are numbers of additional parameters involved. Examples of which are: • Safety stock • Replenishment methods • Mode of transportation • Warehouse selection. All this parameters have some costs, of course. Despite most of them are always be considered, but there are some hidden costs, also. We uncovered them and examined the whole inventory and purchasing process by analytical modelling.