Medeniyeti kurtarma düşüncesinde bilim kurgu ve teori: Herbert George Wells
Science fiction and theory in the idea of salvaging civilisation: Herbert George Wells
- Tez No: 368417
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NAGİHAN HALİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Sociology, History, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada Herbert George Wells'in Medeniyeti Kurtarma:İnsanlığın Muhtemel Geleceği adlı teorik eserindeki medeniyeti kurtarma projesi incelenmiştir. Bununla birlikte, yazarın daha önceki yıllarda kaleme aldığı bilim kurgu türündeki romanlarından Zaman Makinesi, Görünmez Adam ve Dünyaların Savaşı'nda projeyle paralellik gösteren medeniyeti kurtarma mesajları analiz edilmiştir. Yazarın teorik ve kurgusal eserlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesiyle; medeniyetin kurtulması için gereken unsurlar tasnif edilmiş, yazarın medeniyet tanımlamaları incelenmiş ve medeniyetin bilim kurgu ile ilişkilendirilişi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine Herbert George Wells' project of saving civilization in his theorical work, The Salvaging of Civilisation: A Probable Future of Mankind. Besides, three science fiction novels of the author written within previous years are also analyzed to look for similar messages about salvaging the civilization. Through comparative analysis between theorical and fictive works of the author, all required components to salvage a civilization are classified, author's definitions of the civilization are studied, and the correlation between science fiction and civilizational studies is handled.