Vakfiyeleri ışığında Milaslı Abdülaziz Ağa ailesi
In the lights of vaqfiyyes family of Abdulaziz Aga from Milas
- Tez No: 368419
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmada, tarihî kaynak değeri açısından önemli bir yere sahip olan vakfiyelerden yararlanılarak, 18. yüzyıl Osmanlı'sında bölgesel bir güç unsuru olarak ortaya çıkmış ve adı günümüze kadar uzanmış bir âyân ailesi olan Milaslı Abdülaziz Ağa Ailesi ve bu aileden bazı fertlerin kurmuş olduğu vakıflar hakkında bilgi verilmiştir. Araştırmamızda temel kaynak olarak kullandığımız vakfiyeler incelenerek, elde edilen veriler Başbakanlık Osmanlı Arşivinde yer alan ilgili belgeler ve literatürde yer alan bilgilerle desteklenmiştir. Bu malzeme ile hem ailenin reisi olan Abdülaziz Ağa hem de ailesinden ismi belgelere yansıyan kişiler tanıtılmış bu kişilerin sosyal,iktisadî ve siyasî durumları paylaşılmıştır. Daha sonra aileden bazı isimlerin kurduğu vakıflar hakkında bilgi verilmiş ve bu vakıflara ait analizler tablolara yansıtılarak yorumlanmıştır. Yine zikredilen malzemelerden hareketle Abdülaziz Ağa ve ailesinin kurduğu vakıfların idaresi konusunda Osmanlı Devleti'nin son döneminde ve Cumhuriyet döneminde yaşanan gelişmeler aktarılmıştır. Bunlara ilave olarak aileye ait eserler hakkında bilgi verilmiş ve bu eserlerden günümüze kalanların bir kısmı fotoğraflanmıştır. Ayrıca ulaşılabilen yazılı ve sözlü kaynaklardan istifade edilerek aileye ait bir soyağacı çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the information is given about the family of Abdulaziz Aga from Milas which has arisen in Ottoman Empire as a regional power during the 18th century and the vaqfiyyes that are founded by some of its members with the light of vaqfiyyes which take an important place as historical resources. All the information that has been gathered by examining the vaqfiyyes are supported with the related documents at the Premiership Ottoman Archives and with the knowledges that take place in literature. With this material, the head of the family Abdulaziz Aga and the family members whose names are documented are introdu-ced. Besides, their social, financial and political conditions are shared. Further on, the information is given related to the vaqfiyyes that are founded by some members of the family and analysis belongs to these vakfiyyes are interpreted by using bo-ards/charts. Also the happenings related to managements of the charities that are fo-unded by Abdulaziz Aga and his family during the last period of Ottoman Empire and the period of Turkish Republic are stated. In addition, the informmation is shared about the peices belong to the family and some of the remainings that are still existing are photographed. Furthermore, a family tree is made up relying on the written and verbal sour-ces that are found.