Tasvir-i Efkar gazetesi üzerine bir inceleme (1-451. sayılar)
- Tez No: 368498
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMİS KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Türk Dili ve Edebiyatı, Journalism, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 548
Özet
Ebüzziya Tevfik Türk basın hayatının bilinen ilk önemli isimlerindendir. Sahibi olduğu gazete ve dergilerde uyguladığı yeni baskı teknikleriyle hem Türk matbaatının gelişmesine hem de yazdığı yazı ve eserlerle Türk kültür hayatına önemli katkılarda bulunmuş bir şahsiyettir. Bu çalışmamızın konusu Şinasi'den kendisine intikal eden Tasvir-i Efkâr gazetesi hakkındadır. Tasvir-i Efkâr gazetesi Ebüzziya Tevfik tarafından Yeni Tasvir-i Efkâr adıyla 31 Mayıs 1909 tarihinde çıkarılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada gazetenin ilk 451 sayısını sistematik ve bilimsel bir yöntemle inceledik. Çalışmamız üç ana bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölüm gazetedeki bütün yazı, fotoğraf, karikatür, ilan ve reklamların yer aldığı tablodan oluşmaktadır. Oluşturduğumuz tabloda gördük ki özellikle makale, fıkra, gezi yazısı, tefrika roman ve hatıra gibi edebi türler oldukça geniş yer kaplamaktadır. Tahlilî Fihrist adını alan ikinci bölümde gazetede yer alan metinler yazar adı ve konularına göre sınıflandırılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise bizce bilim dünyası için faydalı olacağına inandığımız seçilmiş metinler Latin Alfabesine aktarılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda gördük ki Tasvir-i Efkâr gazetesi dönemini en iyi şekilde yansıtan bir yayın organıdır. Çünkü gazetede 2. Meşrutiyet'in ilanı sonrasında Türkiye'nin siyasi, ekonomik, sosyal, edebi ve kültürel hayatına dair birçok malzeme bulunmaktadır. Bu malzemenin bir dökümü verilerek ilim âleminin istifadesine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ebuzziya Tevfik is one of the first known names in the Turkish press. He is an important figure who helped both Turkish press to be developed by using new printing techniques in the newspapers and journals which he owned and contributed to the cultural life of Turkey with his writings and works. The topic of our work is about Tasvir-i Efkar newspaper which is conveyed to him by Şinasi. Tasvir-i Efkâr newspaper was started to be published in the name of Yeni Tasvir-i Efkâr by Ebuzziya Tevfik on 31st of May, 1909. In this work, we analysed the first 451 volumes in a systematic and scientific way. Our work consists of 3 main chapters. The first chapter is made up of tables including all text, photographs, caricatures, notices and advertisements in the newspaper. We see in this tables we made that literary genres such as article, column, travel writing and serial novel take up space in large quantity. In the second part named Tahlili Fihrist, the texts in the newspaper are classified according to the author's name and subject. In the third and last chapter, the chosen texts that we think they would be helpful to the science world are interpreted to Latin alphabet. At the end of this work we see that Tasvir-i Efkâr newspaper is a media organ reflecting its time in a right way since there are lots of literary materials belonging to the political, economical, social, literal, cultural life of Turkey after the proclamation of 2nd Constitutional Monarchy. This work is presented to the use of science world by giving a list of these materials.