Savaşta ve barışta kadınların insan haklarının uluslararası düzeyde korunması
Protection of women's human rights in the international arena at war and peace
  1. Tez No: 368539
  2. Yazar: AYŞEGÜL GÖKALP KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASRET ÇOMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
İnsan Hakları Evrensel Bildirisi, insan haklarının korunmasının asgari ilkelerini ortaya koyması ve uluslararası toplumun onayını alması açısından ilan edildiği 1948 yılından beri insan hakları düşüncesinin gelişmesi ve yayılmasında temel bir belge olmuştur. Evrensel Bildiri, insan haklarının devletlerin pozitif hukuklarına aktarılmasını ve böylece somut bir şekle bürünmelerini sağlamıştır. İnsan hakları ihlal edilen bireyler, bütün dünyada Evrensel Bildiri sayesinde kendilerine bir mücadele kanalı edinmişlerdir; kendi ülkelerindeki hukuk kanalları vasıtasıyla haklarını aramaktan yoksun bırakılan bireyler haklarını artık uluslararası hukuk çerçevesinde arayabilmektedir. Böylece, günümüzde insan haklarının tesisi uluslararası bir meseleye dönüşmüş ve Uluslararası İnsan Hakları Hukuku doğmuştur. Diğer taraftan, Evrensel Bildiri ayrımcılığa uğramama kriterleri arasında cinsiyeti de saymışsa da, küresel kadın hareketi, kadınların insan haklarının uluslararası insan hakları hukuku ve mekanizmaları içinde yeterince temsil edilmediğini savunmuştur. Kadın hareketi, evrensel insan hakları normlarının sadece erkeklerin deneyimlerini ve korkularını ele alacak şekilde düzenlenmiş olduğunu ortaya koymuş ve Uluslararası İlişkiler disiplinini ve Uluslararası Hukuk'u kadınların deneyimlerini göz önünde bulundurmaması yönünde eleştirmiştir. Bu tez, kadınların insan haklarının ne kadar insan hakları genel çerçevesinde ele alındığını incelemektedir. İnsan Hakları Hukuku'nun geçerli olduğu durumda kadınlara yönelik şiddet, barışta kadınların insan haklarının korunması bağlamında, Uluslararası İnsancıl Hukuk'un uygulandığı silahlı çatışmalarda ise kadınlara yönelik şiddet – tecavüz ve her türlü cinsel şiddet – savaşta kadınların insan haklarının korunması olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Since its adoption in 1948, Universal Declaration of Human Rights is a fundamental document for the development and spread of the human rights idea, setting the basis for the protection of human rights and approved by the international community. The Universal Declaration provided the transfer of human rights to the national laws of the Member States and hence, their reification. As a result, those, who feel that their rights are violated, gained a channel for struggle throughout the world. Individuals who have been left without a channel for struggle for their rights can, since the Universal Declaration, seek their rights within the framework of International Law. Today, human rights is an international concern. This concern has created the huge body of International Human Rights Law. On the other hand, it is important to mention that the Universal Declaration cites sexual discrimination among the other categories of discrimination. However, the global feminist movement advocated that, International Human Rights Law and its mechanisms are patriarchal and do not take into consideration the human rights of women. Feminist movement provided that universal human rights are designed to reflect the experiences and fears of the men, and criticized the International Relations and International Law for not taking into consideration the experiences of women. This PhD thesis is dealing with how far the women's human rights are covered in the general framework of human rights. Throughout the thesis, violence and discrimination against women in peacetime will be dealt within International Human Rights Law, whereas sexual violence against women – rape, genocidal rape, forced mutilation, forced sterilization, forced impregnation and sexual slavery - is the subject of International Humanitarian Law.