Yerel demokrasinin gelişimi sürecinde Kent Konseylerinin işlevselliği: Kocaeli ve Kartepe kent konseyleri örneği
The functionality of the City Councils, especially Kocaeli and Kartepe City Councils in the development of Local Democracy.
  1. Tez No: 368538
  2. Yazar: ALİ YEŞİLDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmada, yerel demokrasinin gelişimi sürecinde, Kocaeli ve Kartepe Kent Konseyleri özelinde, Kent konseylerinin işlevselliğinin araştırılması amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemini de temsilciler ve yöneticiler de dahil olmak üzere, Kocaeli ve Kartepe Kent Konseyi üyeleri oluşturmaktadır. Temsilciler ve yöneticiler de dahil olmak üzere konsey üyesi 207 kişiye, nicel bir veri toplama tekniği olan yüzyüze anket uygulanmıştır. Katılımcıların kent konseyinin işlevselliği hakkındaki değerlendirmeleri üzerinde istatistiki analizler yapılmıştır. Analizler sonucunda, özellikle kent konseyleri bünyesinde faaliyet gösteren temsilcilerin, göstermelik bir temsilin ötesine geçerek etkin temsil noktasında daha aktif olmaları beklenmektedir. Bu açıdan özellikle halkın yerel sorunlar ve çözüm önerileri konusunda bilgilendirilmesi, yine temsilcilerin ödevlerinden birisidir. Öte yandan, yerel yöneticilerin kent konseylerinin daha bağımsız faaliyet göstermeleri konusunda duyarlılık kazanmaları da kent konseylerinin yerel demokrasinin güçlendirilmesine dönük işlevselliğini arttırabilecek yaklaşımlardan birisi olabilecektir. Özellikle kamu görevlilerinin, kent konseylerinde baskın katılımcılar olmalarının önüne geçilerek daha pasif (sanki bir gözlemci gibi) rol üstlenmeleri, mevcut sistem içerisinde mümkün görünmektedir. Bununla birlikte, kent konseyine ayrılan bütçenin serbestçe kullanımının sağlanması, yine yerel yönetimlerin kolaylıkla üretebileceği bir çözümdür. Burada hemen ifade etmek gerekir ki, mali açıdan serbestleşen bir yapının, bir takım hatalar yapabilmesi mümkün olabilecek ise de; gerekli denetim mekanizmalarının etkin şekilde işletilmesi bu türden problemlerin önüne geçilmesinde yararlı olabilecektir. Bununla birlikte yerel yönetimlerin stratejik planlarının yapılmasında, kent konseylerinden de aktif katılımın sağlanması gerekmektedir. Böyle bir katılım, kentsel dinamiklerin yerel yönetimler nezdinde tanınırlığını arttırabilecektir. Yine uygulamada görülen bir sorun olarak kent konseylerine, kendilerine ait bir fiziksel mekân tahsis edilmesi, en azından bu anlamda dışa bağımlılıklarını azaltabilecektir. Son olarak kent konseylerinin faaliyetlerinin erişimi olan herkes tarafından kolaylıkla izlenebilmesi açısından, internet tabanlı örgütlenmelerini de gerçekleştirmeleri gerekir. Bu anlamda, halen birçok kent konseyinde mevcut olmayan web sitelerinin oluşturulması, yerel demokrasinin geliştirilmesi ve bu anlamda kent konseylerinin işlevselleşebilmeleri açısından önemsenmelidir. Yerel demokrasi ve kent konseyleri konusunda gelecekte bilimsel çalışma yapacak akademisyenlerin, özellikle bu çalışmada kullanılan ölçeğin ilk defa geliştirilmiş ve uygulanmış olduğu gerçeğini gözden kaçırmamaları gereklidir. Bunun yanı sıra, ölçeğin sadece iki kent konseyini kapsamına alan kısıtlı bir örneklemle geçerlilik ve güvenilirlik analizlerinin yapılmış olması ve sadece bu örnekleme uygulanması da sonuçların genelleştirilmesi açısından bir kısıt olarak kabul edilebilir. Yine de sonuçların uygulama ile tutarlı olması, bu kısıtı nispeten ortadan kaldırmaktadır. Bu anlamda ölçeğin, daha fazla örnekleme uygulanması, gelecekte bu alanda yapılacak çalışmalar için güçlü ve güvenilir bir araç elde edilmesine fırsat sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the functionality of the city councils -especially Kocaeli and Kartepe City Councils- in the development process of local democracy. The sample set of the study consists of members of the Kocaeli and the Kartepe City Councils including both representatives and directors. The face-to-face survey method which is a qualitative data collection technique was applied to 207 people who are members of the city councils including both representatives and directors. Statistical analyses were performed on assessments of participants in regard to the functionality of the City Council. As a result of analyses, the representatives serving especially under the body of city councils are expected to be more active in the point of effective representation by going beyond non-functional representation. In this respect, especially providing information to the public about local problems and solution offers is also one of the role of representatives in city councils. On the other hand, gaining more awareness of the local administrators to in the subject of city councils to operate more independently will also be one of the approaches which can increase the functionality of city councils to strengthen the local democracy. Especially, that the public officials to play a more passive role by preventing them to be dominant participants in city councils (perhaps such as an observer) seems possible in the current system. Along with this, providing freely use of the budget allocated to city councils is also a solution that can be easily produced. It should be immediately referred to herein that a structure which is liberalized in financial terms is also possible to make mistakes, effective operation of necessary control mechanisms will be useful to prevent these kinds of problems. Besides, the active participation of city councils is also necessary and required for preparation of strategic plans of local governments. Such a participation can increase the recognition level of urban dynamics by local governments. A physical space allocation to city councils which is accepted to be a problem in implementation can reduce their dependence on other sources in this sense. Finally, city councils must perform their internet-based organizations for the purpose that they can be easily monitored by everybody who can access. In this sense, website creation for many city councils must be considered important for the development of local democracy and the functionalization of city councils. Academicians who will conduct scientific studies on local democracy and city councils should not overlook the fact that the scale used in this study has been developed and applied for the first time. In addition to this, the facts that the validity and reliability analyses of the scale was performed with a limited sample group including only two city councils and these analyses was only performed on this sample group can be accepted as a constraint in terms of generalization of the results of this study. Nevertheless, the fact that the results are consistent with the implementation eliminates this constraint relatively. In this sense, application of the scale to more and different sample groups will provide opportunity to get a strong and reliable tool for further studies.