Byzantine Turkish encounter in Western Anatolia in the late thirteenth and early fourteenth centuries
  1. Tez No: 368636
  2. Yazar: ŞEVKİ KORAY DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVRA NECİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmamın amacı, Türklerin 13. yüzyılın sonu ve 14. yüzyılın başında Batı Anadolu'daki yayılma sürecini ve bu sürece Bizanslıların verdiği tepkiyi araştırmaktır. Bölgedeki gelişmeleri daha iyi anlayabilmek amacıyla, hem Bizans hem de Türk tarafındaki politik, sosyal ve dini yapılan anlamaya özel önem verdim. Hem Selçuklu devletinin hem de Bizans İmparatorluğunun dağılma sürecinde oldukannı göz önünde bulundurarak ulaştığım sonuç Batı Anadolu'da merkez ve uç ayrımının ortadan kalktığıdır. Politik güç odaklanmn yükselişi ve yerli Hristiyan halkın Müslümanlaşma süreçleri, bu çok merkezli politik ve sosyal ortamda değerlendirilmelidir. Bu yaklaşımın, Türklerin Anadolu'da nasıl yayıldıkları sorusuna yeni bir anlayış getireceğine inanmaktayım.
Özet (Çeviri)
The understanding of the Turkish expansion in western Anatolia in the late thirteenth and early fourteenth centuries and the Byzantine reaction to this expansion are two aims of this thesis. In an attempt to highlight the nature of the developments in the region, I studied the political, social and religious state of both the Byzantine and the Turkish sides in the period in question. Reaching the conclusion that the late Byzantine Empire and the Seljuk state were going through a process of decentralization, I argue that there was no more a center and a frontier in the region. The rise of certain political power holders and the Islamization process that the local Christians went through took place in the context of this polycentric political and social environment. I believe that this approach could provide a fresh outlook on the question of how the Turks expanded in Anatolia.