Monastic patronage in Palaiologan Constantinople
Palaiolog döneminde manastır patronluğu
- Tez No: 368637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVRA NECİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma Palaiolog dönemi (1261-1453) boyunca manastır yaptıranlarla ilgilenmektedir. Bu sınıf üç gruptan oluşmaktadır; aristokratlar, yönetimde bulunan aile ve kilise adamları. Çalışma Bizans İmparatorluğu'nda manastırların tarihi üzerine de bir bölüm içermektedir. Manastır yaptıranların koyduğu kurallar ve onları teşvik eden unsurlar ile beklentileri elde bulunan manastır kayıtlarının ışığı altında incelenmiştir. Ayrıca bu kural ve beklentiler önceki dönem ve aynı dönemdeki başka bölgelerle de karşılaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the general characteristics of monastic patronage in Constantinople during the Palaiologan period (1261-1453). It focuses on the groups that were interested in patronage; namely the aristocracy, ruling family and ecclesiastical hierarchy. It covers the history of monasticism in Byzantium, and analyzes the rules that were implemented by the founders. The motivating factors and expectations of the founders are categorized under the light of surviving monastic charters. These rules and expectations are compared with the previous period and with other regions of the Empire during the same period. IV