Investigation of vertical discontinuity in R.C. structures by using pushover analysis
Düşey düzensiz betonarme binaların lineer olmayan statik analiz yöntemiyle incelenmesi
- Tez No: 368702
- Danışmanlar: PROF. DR. M. NURAY AYDINOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada, Türkiye Deprem Yönetmeliği'nde (1998) tanımlanan binalardaki düşey düzensizliklerin lineer olmayan statik analiz (itme analizi) yöntemi kullanılarak incelenmesi ve yönetmelikteki durumun gözden geçirilmesi amaçlanmıştır. Binalardaki çeşitli şekil ve rij itlik düzensizlikleri tanımlanmıştır. Düşey düzensizliklerin değerlendirmesini yapmak için yönetmelikte sözü geçen 4 tip betonarme bina kullanılmıştır. Bu yapılar 6 katlıdır. Binalar Türk Deprem Yönetmeliği'ne göre dizayn edilmiştir. Lineer olmayan statik analiz için, modal yükleme şekli prosedürü kullanılmıştır. Buna göre, dikkate alınan doğrultudaki (x doğrultusu) esas 1. mod şekli kullanılmıştır. İtme analizi yöntemi ile elde edilen sonuçlardan binaların genel durumda performanslarına bakılmış, rölatif kat ötelemeleri, plastik mafsal dönmeleri ve şekil j değiştirme değerleri belirlenmiştir. Elde edilen şekil değiştirmeler limit değerlerle karşılaştınlmıştır. Sonuçlar değerlendirilerek tablolarda sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to investigate the discontinuity of vertical structural elements that are described Turkish Seismic Code, 1998, (TSC'98) by using Nonlinear Static Analysis (Pushover Analysis) for seismic response analysis of rc. buildings. Various types of shape and rigidity irregularities in buildings have been described. For this purpose, four type of vertically irregular reinforced concrete building described in TSC'98 were used to evaluate the procedure. The sample structures have 6 story and the analyses have been carried out according to the Earthquake Code of Turkey,1998. For Nonlinear Static Analysis, modal load pattern procedure recommended by was used. In this procedure, the fundamental first mode was taken into consideration. Pushover Analysis procedure was evaluated for its ability to predict overall performance of the buildings. Inter-story drift ratios, hinge rotations and curvatures were obtained. The strain values of hinges were calculated by using the curvatures and these strains were compared with the limit strain values. By doing these comparisons, sample irregular structures were evaluated and results were shown.