Against multiple realizability and functionalism
Gerçekleşmenin çok çeşitliliği savı ve işlevcilik teorisine karşı tez
  1. Tez No: 368706
  2. Yazar: UYANIK YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Zihnin bedenle aynı şey olduğunu savunan özdeşlik teorisi, ilk ortaya atıldığı dönemlerde zihin felsefesizdeki tercih edilen konumunu, H. Putnam'ın“The Nature of Mental States”adlı makalesinin yayımlanmasına kadar sürdürmüştür. Söz konusu makalede H. Putnam zihni özelliklerin çok çeşitli gerçekleşebileceği savını ileri sürerken işlevcilik teorisinin de temellerini atmış bulunuyordu. İşlevcilik doktrinine gore bir şeyi zihni durum yapan {düşünce, arzu veya acı duygusu gibi), o şeyin iç yapısı değil işlevi, veya bağlı olduğu Zihnin kavrayıcı siştemdeki rolüdür. İşlevcilik teorisine göre her zihni durum sırasıyla duygu uyanları, diğer zihni durumlar ve davranışlarla olan nedensel ilişkileriyle açıklanır, özdeşlik teorisinin aksine, işlevcilik teorisi zihni fiziksel beyinden ayrı bir unsur olarak kabul ettiğinden, zihnin özellik ve işlevlerinin, bedenin anatomik ve fizyolojik özelliklerine gönderme yaparak açıklanmasının mümkün olmadığını savunur. Diğer bir ifadeyle beden zihnin işlevlerini yerine getirmede birinci derecede rol üstlenmediğinden, aynı tip zihin değişik özelliklere sahip çeşitli beden yapılarında gerçekleşebilir. Bu sav“Gerçekleşmenin Çok Çeşitliliği”olarak anılır. Bu tezin amacı özdeşlik teorisini desteklerken gerçekleşmenin çok çeşitliliği savı ve işlevcilik teorisine karşı savlar ileri sürmektir. Söz konusu savlar iki grupta ele alınabilir. Birinci grup genelde metafizik içerikli olup çok çeşitli gerçekleşmenin sınırlarını ve iki zihni durumun birbirinin aynı olup olmadığının tesbitinde karşılaştığımız zorlukları sorgular. Ayrıca işlevcilik teorisinin iki değişik türünün işlevciliğin dört ana unsuruyla (nedensel yeterlilik, objektiflik, eş zamanlılık ve biyolojik soyutluluk) uyumunu inceler. İkinci grup savlar ise ampirik içerikli olup insan ve diğer türlerin zihinlerinin bedenlerinin bir parçası olduğunu ve, çok çeşitli gerçekleşme savının aksine, canlı varlıklardaki gerçekleşme çeşitliliğinin evrensel ve tarihi şartların ortaya çıkardığı kısıtlamalar nedeniyle çok sınırlı olduğunu savunur. Çeşitliliğin konusu zihin olduğunda ise söz konusu kısıtlamalar en üst düzeye çıkar. Öyle ki bir varlığın biz insanlardakine benzer bir zihne sahip olabilmesi için yine biz insanlardaki beden yapısına sahip olması kaçınılmazdır.
Özet (Çeviri)
Identity theory, which argu~d for the identity of the mind with the body, had a favorable position in the philosophy of mind until H. Putnam's paper“The Nature of Mental States”, where Putnam claimed the multiple realizability of mental properties and laid the foundations for functionalism. Functionalism is the doctrine that what makes something a mental state, e.g. a thought, desire or pain, d~pends not on its internal constitution, but solely on its function, or the role it plays, in the cognitive system of which it is a part. Functional theories take the identity of a mental state to be determined by its causal relations to sensory stimulations, other mental states, and behaviour. Contrary to the identity theory, functionalism considers the mind as distinct from the physical brain, so that its properties and functioning can be expressed without referring to anatomical and physiological properties ofthe body. In other words since the body plays no first order role in the functioning of the mind the same type of mind can be realized in mUltiple bodies (MRT). The aim of the thesis is to raise arguments against the MRT and functionalism in support of the identity theory. The arguments can be classified in two groups. The first group is mostly metaphysical in content and questions the difficulties we face in deciding about the mark of multiple realization, and how we identify realizations of two mental states as being the same or different. In addition; theories of machine and causal role functionalism are reviewed to find out whether they are sufficiently robust in meeting the benchmarks impUcitly asserted by functionalism, i.e. their being: causally effacious, objective, sysnchronic and biologically abstract .. The second group of arguments is empirical in content and they are aimed to show that minds in humans and other species are harnessed to their bodies and, contrary to what is claimed by the MRT, the multiplicity of their realization is very limited due to the presence of universal and historical constraints, And when it cornes to the issue of mind, this variety is so limited that for creatures to have minds like us human beings, it becomes indispensable that they have bodies like us human beings.