Al 6061 T6 malzemenin çeşitli polimerlere karşı tribolojik davranışlarının araştırılması
Investigation of the tribological behavior of Al 6061 T6 material against various polymers
  1. Tez No: 911497
  2. Yazar: ERKMEN ÖZGÜZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI ABDULLAH TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Havacılık sektöründe kanat gibi kritik bileşenlerin korunması, görev başarısını ve uçuş güvenliğini sağlama adına kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, tribometre cihazı kullanarak 6061 T6 serisi Alüminyumun dört farklı polimere (PA 66, PA 6G (Kestamid), POM-C ve PTFE) karşı aşınma davranışlarının titiz bir değerlendirmesine odaklanmaktadır. Bu polimerler, mühendislik ve havacılık endüstrisi uygulamalarında yaygın olarak kullanılmakta olup, bu çalışmada, özellikle kanatları ürün yaşam döngüsünde, aşınma kaynaklı deformasyonu azaltmak için taşıma ve hazneden çıkış esnasında gövdeye temas eden yüzeylerde kanat koruyucu malzeme olarak gövde yüzeyinde kullanılması amaçlanmaktadır. Kurulan deneysel düzenek, tribometre aşınma testi metodolojilerini kullanarak kanatların karşılaştığı kayma hareketini tümüyle taklit edilmiş ve böylece kontrollü laboratuvar koşulları altında numunelerin aşınma davranışına ilişkin ölçümler yapılması sağlamıştır. Çalışma, bir tribometre cihazı üzerinde beş farklı hammadde ile 3'er numune kullanarak AL 6061 T6 küresel numuneleri ile 15 testten oluşan kapsamlı bir test matrisinden oluşmaktadır. Test parametrelerini, gerçek dünya ile deney çıktılarının sağlıklı karşılaştırılabilmesi amacıyla Hertz Temas Basıncı yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. Kanatlar için ürün yaşam döngüsünde karşılaştığı aşınma senaryolarını simüle ederek, alüminyum gövde üzerinde kanatların uyguladığı baskı kuvveti, sürtünme hızı, sürtünme mesafesi tespit edilerek deney parametreleri belirlenmiştir. Testler tamamlandıktan sonra, her bir polimerden elde edilen sonuçların karşılaştırılması amacıyla kapsamlı görüntüleme ve ölçümler yapılmıştır. Teste tabi tutulmuş numunelerin sertlik değerleri, elastisite modülleri, dinamik sürtünme katsayıları ve yüzey pürüzlülük değerleri deney öncesinde tespit edilerek deney sonrasında aşınan yüzeylerin kesit alanı, aşınan yüzeylerin hacmi, aşınma derinliği, aşınma yönü ve geometrisi gibi parametreler üzerinde etkisi dikkatle araştırılmıştır. Bu incelemelerden yararlanarak, çalışma, her bir polimerin kanat koruma görevi için aşınma davranışları ile malzeme özellikleri arasındaki ilişkileri kurmak ve esas olarak minimum aşınma davranışı gösterecek kanat malzemesini temsil etmesi amacıyla kullanılmış küresel uçlu silindirik parça numuneleri ile minimum aşınma davranışı gösterecek karşıt parça malzemesini seçmeyi hedeflemektedir. Bu çalışmanın bulguları, kanatlar için optimal koruyucu gövde malzemesi seçimi konusunda öngörüler sunmakta olup, mühendislik ve havacılık endüstrisi alanında görev güvenilirliğini, maliyet etkinliğini ve görev başarısını artırmaya yönelik potansiyeline sahiptir. Bu seçim, dayanıklı ve ürün yaşam döngüsünde minimum deformasyonla karşılaşacak havacılık sistemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunabilirler.
Özet (Çeviri)
The protection of critical components, such as wings in the aviation industry, is of paramount importance for ensuring mission success and flight safety. Aircraft wings are not only central to the aerodynamic efficiency of an aircraft but also play a vital role in maintaining its structural integrity. These components are subjected to complex operational conditions, including repetitive sliding motions and contact forces, which expose them to significant mechanical stresses. Over time, such interactions can lead to wear and deformation, which in turn compromise their functionality and reliability. Such degradation can have far-reaching consequences, including reduced operational efficiency, increased maintenance requirements, and potential safety risks. To address these challenges, innovative solutions that minimize wear and deformation are essential, ensuring the long-term performance and durability of these systems. In this context, the study presented here meticulously evaluates the wear behaviors of 6061 T6 series aluminum against four different polymers: PA 66, PA 6G (Kestamid), POM-C, and PTFE. The selection of these materials was guided by their established use in engineering and aviation applications. Aluminum 6061 T6 is widely recognized for its favorable mechanical properties, including a high strength-to-weight ratio, excellent corrosion resistance, and good thermal conductivity. These qualities make it a preferred choice for critical components in the aviation sector. Similarly, the selected polymers are renowned for their engineering-grade performance, versatility, and compatibility with various operational environments. Their ability to withstand mechanical stresses, resist wear, and maintain integrity under challenging conditions makes them strong candidates for protective applications. The primary objective of this research is to explore the potential of these polymers as protective materials for surfaces that come into contact with the aluminum fuselage during the handling and deployment of wings. By identifying materials that minimize wear and deformation, the study aims to extend the operational lifespan of wings while reducing maintenance frequency and associated costs. Such advancements are critical in ensuring the reliability and safety of aviation systems, particularly in light of the increasing demands placed on modern aircraft. To achieve these objectives, the study employed a meticulously designed experimental methodology that sought to replicate the real-world conditions experienced by wings during operation. A tribometer was utilized to simulate the sliding motions and contact stresses that wings encounter. This device enabled a controlled environment where the wear behaviors of each polymer could be precisely measured and analyzed. Central to the experimental design was the application of the Hertz Contact Pressure methodology. This approach facilitated the accurate calculation of parameters such as contact stress, friction velocity, and sliding distance, which are essential for replicating the mechanical interactions experienced by wing components. By aligning laboratory tests with real-world scenarios, the study ensured that its findings would have direct applicability to the aviation industry. The experimental setup was further enhanced by the inclusion of a comprehensive test matrix. This matrix encompassed multiple trials for each polymer, ensuring the reliability and robustness of the results. The use of cylindrical aluminum samples with spherical tips was particularly noteworthy, as this design closely mimicked the operational dynamics of wing components. Such an approach not only ensured the relevance of the findings but also facilitated a deeper understanding of the factors influencing wear and deformation in these materials. Pre-test characterizations of the materials were a crucial component of the research. Detailed measurements of hardness, elasticity modulus, dynamic friction coefficients, and surface roughness were conducted to establish baseline properties for each material. These properties are key determinants of how materials respond to mechanical stresses, making them essential for predicting wear behaviors. Post-test evaluations were equally thorough, involving advanced imaging techniques such as profilometry. These methods provided high-resolution data on wear metrics, including cross-sectional wear areas, material loss volumes, wear depths, and directional wear patterns. Such comprehensive analyses enabled the identification of specific wear mechanisms, such as adhesive wear, abrasive wear, and surface fatigue, which are critical for understanding the interactions between aluminum and the tested polymers. One of the unique aspects of this study was its focus on both wear resistance and deformation characteristics. While wear resistance is critical in determining a material's durability, its ability to resist deformation under repeated mechanical stresses is equally important. The study's dual emphasis on these factors underscores its holistic approach to addressing the challenges faced by aviation systems. By evaluating the performance of each polymer in terms of these criteria, the research provides valuable insights into the suitability of these materials for use in protective applications. The broader implications of this research extend beyond the aviation industry. The findings have significant relevance for other sectors where material durability and reliability are critical. By providing a scientific basis for material selection, the study contributes to the advancement of tribological science and its application in solving complex engineering challenges. The meticulous experimental approach adopted in this research highlights the importance of data-driven decision-making in material science. Such an approach not only enhances the reliability of the findings but also ensures their relevance to real-world applications. One of the key contributions of this study is its ability to bridge the gap between laboratory findings and practical applications. The results provide engineers and designers with a valuable resource for selecting materials based on their performance under specific conditions. This is particularly important in applications where wing structures are in direct contact with the fuselage or other surfaces during operation. By minimizing wear and deformation, the study's findings contribute to the development of more robust and reliable aviation systems. The study also emphasizes the significance of wear-related challenges in the aviation industry. Wear and deformation are not only technical challenges but also economic concerns, as they directly impact maintenance costs and operational efficiency. By identifying materials that demonstrate superior performance in minimizing these issues, the research offers practical solutions that can significantly reduce downtime and enhance the overall efficiency of aviation systems. Such advancements are particularly important in light of the growing demands placed on modern aircraft, which require materials that can withstand increasingly rigorous operational conditions. In addition to its technical contributions, the study provides a foundation for future research in the field of tribology. By exploring the interactions between aluminum and polymers under simulated operational conditions, the research opens new avenues for investigating the wear behaviors of other material combinations. The insights gained from this study can inform the development of advanced materials with enhanced tribological properties, paving the way for innovations that extend beyond the aviation sector. The experimental findings are particularly noteworthy for their implications in material selection and design. By correlating wear behaviors with material properties, the study provides a framework for evaluating the performance of different materials under specific conditions. This framework is invaluable for engineers and designers seeking to optimize the performance and reliability of mechanical systems. The ability to predict wear and deformation based on material properties represents a significant advancement in the field, offering a more systematic approach to addressing the challenges of wear in engineering applications. The study's emphasis on real-world applicability is further demonstrated by its consideration of operational constraints and requirements. By simulating the mechanical interactions experienced by wing components, the research ensures that its findings are directly relevant to the challenges faced by the aviation industry. This focus on practicality underscores the importance of aligning laboratory research with industry needs, ensuring that scientific advancements translate into tangible benefits for end-users. In conclusion, the findings of this study are expected to have a profound impact on the engineering and aviation industries. By establishing a scientific basis for selecting optimal protective materials for wings, the research not only addresses immediate operational concerns but also contributes to the long-term sustainability of aviation systems. The strategic use of advanced polymers to mitigate wear and deformation represents a significant step forward in enhancing the durability and reliability of these systems. As the aviation industry continues to evolve, the insights gained from this study will play a key role in guiding the development of materials that meet the demands of future technologies. Furthermore, the research highlights the critical role of material science in solving complex engineering challenges, paving the way for innovations that extend beyond aviation to the broader engineering domain. The detailed and systematic approach adopted in this study underscores the importance of integrating scientific research with practical applications. By providing a comprehensive understanding of the wear behaviors of aluminum and polymers, the research contributes to the advancement of tribological science and its application in addressing real-world challenges. The findings not only enhance our understanding of material interactions but also provide a foundation for future innovations in material design and engineering. Such advancements are essential for ensuring the continued success and sustainability of modern engineering systems, particularly in sectors where durability, reliability, and efficiency are critical.