Characterization of spray cooling for electronic devices
Elektronik cihazlar için sprey soğutma karakterizasyonu
  1. Tez No: 368736
  2. Yazar: SELÇUK ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. TAHSİN ALİ ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giderek küçülen yapılar ve artan güç ihtiyacı nedeniyle ortaya çıkan yüksek ısı akısı elektronik ürünlerde ısıl açıdan problemlere ve performans kayıplarına neden olmaktadır. Bugüne kadar birçok yerde kabul görmüş fanlı ya da tek fazlı sıvı soğutma sistemlerinin soğutma kapasitesi bu gibi durumlar için yetersiz kalmaktadır. Sprey soğutma teknolojisi, iki fazlı soğutma olmasıyla en iyi soğutma yöntemi olarak öngörülmektedir. Dolayısıyla bu çalışmada yüksek ısı akılı elektroniklerin bulunduğu günümüz sistemlerinde rahatlıkla kullanılabilecek küçük, basit ve yüksek performanslı bir deney düzeneği geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda sprey odası, yoğuşturucu olarak kullanılan özel olarak üretilmiş mikrokanal ısı değiştiricisi, dişli pompa ve küçük boyutlarda bir filtre-rezervuar komplesinden oluşan kapalı devre bir sistem oluşturulmuştur. 20 mm açıklığındaki sprey odasına, soğutucu sıvı olarak dielektrik özellikteki FC-72 sıvısı dikey olarak yukarı püskürtülmektedir. Testlerde yüksek ısı yükü sağlamak için iki adet 10 ohm ince film dirençler kullanılmıştır. 10 farklı yüzey geometrisi farklı ısı yükü ve sıvı debilerinde test edilmiştir. Deney sonuçlarına göre düz finli yapılarda, 0.4 lt/dk sıvı debisinde 130 W/cm2 maksimum ısı akısı (40.85% iyileştirme) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The trends in electronics industry are towards miniaturizing and increasing power needs that result in high heat fluxes. High heat fluxes lead to thermal problems and performance loss in devices. Well known cooling techniques, such as utilization of fans or single phase liquid cooling, have limited cooling capacity. Among two phase cooling methods, spray cooling is one of the best cooling technique. Thus, in this study it is aimed to construct a compact and high performance yet simple experimental setup for a real life application of spray cooling of high heat flux electronic devices.The closed loop system consists of a spraying chamber, a custom made microchannel heat exchanger as a condenser unit, a gear pump and a small filter-reservoir assembly. Dielectric liquid FC-72 is sprayed vertically upward using single pressure atomized nozzle to 20 mm diameter chamber. In these tests, two 10 ohm thick film resistors on a copper block are used to simulate high heat flux boundary condition. Ten different surface arrangements are tested by changing heat flux and volumetric flow rate of the spraying liquid. Experimental results show that at 0.4 liters/min flow rate, 130 W/cm2 maximum heat flux (40.85% enhancement) is achieved with the straight fin surface arrangement.