Numerical investigation of protection measures against water hammer in the Yesilvadi hydropower plant
Yeşilvadi hidroelektrik santralinde su darbesinden korunma tedbirlerinin nümerik olarak araştırılması
- Tez No: 368752
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER BOZKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Hidrolik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışmasının amacı su darbesine karşı alınan koruyucu önlemlerin sayısal olarak analiz edilmesi ve elde edilen sonuçların Yeşilvadi HES projesine ait saha sonuçlarıyla karşılaştırılmasıdır. Yeşilvadi HES proje formülasyonunda oluşabilecek su darbesine karşı koruyucu önlem olarak basınç düşürücü vanalar kullanılmıştır. Proje sistemi, doğrusal olmayan diferansiyel denklemlerin çözümünde karakteristikler metodunu kullanan Bentley HAMMER adlı bilgisayar programı ile sayısal olarak incelenmiştir. Yeşilvadi HES projesi, koruyucu önlem alınmayan, mevcut durumdaki basınç düşürücü vana ile ve koruyucu önlem olarak sanki bu vanalar yerine denge bacası kullanılmış gibi üç farklı durum için yük atma, ani yük atma, yük alma ve yük değişimi senaryolarında incelenmiştir. Bu üç durum için türbinlerin girişlerindeki basınç değişmeleri, iletim sisteminde oluşan minimum ve maksimum hidrolik eğim çizgileri ile türbinlerin dönme hızları hesap edilmiş ve sahadaki sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Nihayetinde, koruyucu önlemlerin verimliliği karşılaştırılmış ve Yeşilvadi HES projesindeki su darbesi etkilerinin yok edilmesi veya azaltılabilmesi için sistemdeki basınç düşürücü vanaların yönetimi hakkında tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyze protection measures against water hammer numerically and compare the results with measured field data of Yesilvadi HEPP project. Pressure relief valves are used as protective measure against water hammer in Yesilvadi HEPP project formulation. The hydropower system is investigated numerically with software, Bentley HAMMER, which uses method of characteristics for solving nonlinear equations of transient flow. Yesilvadi HEPP project is analyzed for load rejection, instant load rejection, load acceptance and load variation scenarios for three different cases which are system without a protection measure, the existing system including pressure relief valves, and system as if including a surge tank instead of pressure relief valves against water hammer. The pressure variations at the inlets of turbines, maximum and minimum hydraulic grade lines of the water transmission line and rotational speed of turbines are computed and compared with measured data for these three different cases. Eventually, the effectiveness of protection measures are compared and some suggestions are made for appropriate operation of existing pressure relief valves to either diminish or decrease the effects of water hammer in Yesilvadi HEPP project.