Performance evaluation of confined masonry walls
Kuşatılmış yığma duvarların performans değerlendirmesi
- Tez No: 368751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUĞ ERBERİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Kuşatılmış yığma yapıların donatısız yığma yapılara oranla birçok avantajının olduğu bilinen bir gerçek olmasına rağmen kuşatılmış yığma yapılar Türk yapı uygulamasında hiçbir zaman popüler olmamıştır. Bunun nedenlerinden biri de Türk deprem yönetmeliklerinin kuşatılmış yığma duvarlı bina yapımına teşvik etmemesi ve dayatmamasıdır. Şimdi, yeni bir Türk deprem yönetmeliğinin oluşturulması aşamasında kuşatılmış yığma yapı uygulamasının Türk yapım uygulamasına intibak ettirilmesi için uygun zaman gibi görünmektedir. Bu çalışma böyle girişimlerin neden gerekli olduğunu donatısız ve kuşatılmış yığma yapıların eleman boyutunda (duvar) davranışlarını karşılaştırarak ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Çalışmanın ilk aşamasında, kuşatılmış ve donatısız yığma yapılar üzerinde gerçekleştirilmiş laboratuar deneyleri üzerinde titiz bir kaynak araştırması yürütülmüştür. Sonra, Tomazevic'in (1999) önerileri dikkate alınarak üç performans noktalı ideal leştirilmiş üç doğrulu kapasite eğrileri tasarlanmıştır. Literatürde yer alan bu performans noktalarına bağlı ampirik denklemler araştırılmış ve deneysel davranışa en yakın sonucu verenleri idealleştirilmiş kuşatılmış ve donatısız yığma yapı davranışını temsil etmek üzere seçilmişlerdir. Bu idealleştirilmiş analitik bilgi iki yığma yapı duvar tipinin davranışlarını karşılaştırmak amacıyla oluşturulan parametrik çalışma kapsamında kullanılmıştır. Bu analitik çalışmada kullanılan parametreler, yığma duvarların temel geometrik ve mekanik özellikleridir. Parametrik çalışmanın sonuçları kuşatılmış yığma duvarlar davranışının donatısız yığma duvarlardan üstün olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Although it is a known fact that confined masonry construction has many advantages over unreinforced masonry construction, its application has been very limited in Turkish construction practice. One of the reasons for this issue is that the seismic regulations in Turkey do not explicitly enforce or even encourage the use of confined masonry structural systems. Now, being on the verge of releasing a new version of the Turkish seismic code, it seems to be an appropriate time to adapt confined masonry to the Turkish construction practice. This study intents to reveal why such attempts are necessary by comparing the behaviour of unreinforced and confined masonry on the component (wall) scale. In the first phase of the study, a rigorous literature survey is conducted on the available laboratory tests regarding unreinforced and confined masonry walls. Then idealized tri-linear capacity curves are proposed following the recommendations of Tomazevic (1999) with three performance points. The empirical formulations in literature related to these performance points are investigated and the ones with closest values to the experimental behaviour are selected to represent the idealized behaviour of unreinforced and confined masonry walls. This idealized analytical information is used to conduct a parametric study for the comparison of the behaviour of these two different types of masonry walls. The parameters used in this analytical study are the basic geometrical and mechanical properties of masonry walls. The results of the parametric study reveal the superior behaviour of confined masonry walls over unreinforced masonry walls.